CFTC yetkilisi: ”Yeni çıkan kripto paraları piyango bileti olarak görün”

0 6

Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu (CFTC) komiseri Caroline Pham, Terra madeni paralarının çöküşünün akabinde, yatırımcılara kripto tokenlerini kar yahut ziyan bekleyebilecekleri bir piyango bileti olarak görmeleri davetinde bulundu.

CFTC yetkilisi: ”Yeni çıkan kripto paraları piyango bileti olarak görün”

27 Mayıs’ta CNBC ile yaptığı röportajda konuşan Pham, birden fazla kripto projesinin müşteri açıklamalarından mahrum olduğunu ve yatırımcıların “zengin olma garantisi” olduğuna inanarak satın almaya başladığını şu sözlerle vurguladı;

“İnsanlar açıkçası yeni kripto tokenlerinden kimilerini, piyango biletleri olarak düşünmeye başlamalı. Gittiğinizde ve bir piyango bileti aldığınızda, büyük bir vuruş yapıp hemen varlıklı olabilirsiniz, lakin bu olmayabilir de”

Pham’a nazaran, Terra madeni para çöküşü, piyasalar için bir trajediydi ve bilhassa birtakım varlıkların riskli doğasıyla ilgili paydaşlar için bir gerçeklik denetimiydi.

Gölge bankacılık mı doğuyor?

Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu (CFTC) komiseri Caroline Pham, UST çöküşünün düzenleyicilerin harekete geçmesi için bir işaret olduğuna inanıyor. Zira çöküş, finansal faaliyetlerin düzenlenmemiş ortacılar tarafından yahut düzenlenmemiş şartlar altında kolaylaştırıldığı gölge bankacılığın tekrar ortaya çıktığını gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri, başta sabit paralar olmak üzere dijital para ünitelerini düzenlemek için birinci adımları atmış olsa da, Pham, düzenleyicilerin mevcut klâsik finans maddelerini kripto pazarlarına genişletebileceğini kaydederek şu açıklamada bulundu;

“Halihazırda var olan bir düzenleyici çerçeveyi ayağa kaldırmak her vakit daha süratlidir. Şimdi daha yeni, yeni eserler etrafında düzenleyici çevreyi genişletmekten bahsediyorsunuz”

Genel olarak, UST’nin çöküşünden evvel, ABD’deki stablecoin düzenlemeleri, farklı kümelerin bunları finansal sistem için bir tehdit olarak görmesiyle tartışmalara yol açmıştı. Lakin Pham, stabilcoinler etrafındaki meçhullüğü çözmeye gereksinim olduğunu düşünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.