Can sıkacak iddia! Dev şirket 6000 çalışanı işten çıkartıyor!

0 0

İşten çıkarmalar, salı günü 4. çeyrek kar daveti sırasında duyurulan daha geniş bir tekrar yapılanmanın bir kesimi olarak lanse edildi. Şirket, “Geleceğe Hazır Dönüşüm” planı kapsamında çalışan sayısını en az 4.000 kişi azaltarak 2025 mali yılının sonuna kadar 1,4 milyar dolar tasarruf edeceğini varsayım ediyor.

HP, “Şirket, brüt global işçi sayısını yaklaşık 4.000-6.000 çalışan azaltmayı planlıyor” dedi. “Bu aksiyonların 2025 mali yılının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.”

HP, dünya çapında yaklaşık 51.000 çalışana sahip. Şirketin son mali çeyrekte, gelirinin yıllık bazda %11’den fazla bir azalışla 14,8 milyar dolara düştüğünü açıkladı. CEO Enrique Lores, şirketin düşük performansından makroekonomik şartları ve şirketin PC’leri ve yazıcıları için “azalan talep”i sorumlu tuttu.

Can sıkacak iddia! Dev şirket 6000 çalışanı işten çıkartıyor!

Salı günkü duyurunun akabinde Lores, HP’nin tekrar yapılandırma planının “müşterilere daha uygun hizmet vermesini ve maliyetleri azaltarak, işi geleceğe taşımak için yeni büyüme teşebbüslerine yatırım yaparak uzun vadeli bedel yaratmasını sağlayacağını” söyledi.

Son haftalarda kıymetli işten çıkarmalar ilan eden tek teknoloji şirketi HP değil. Elon Musk 27 Ekim’de şirketin denetimini ele geçirdikten sonra Twitter birden fazla işten çıkarma çeşidi tamamladı. Meta ve Amazon da bu ay işten çıkarmaları duyurdu. Toplumsal medya devi örneğinde, 9 Kasım’da işten çıkardığı 11.000 çalışan, şirket tarihindeki birinci toplu işten çıkarmaları temsil ediyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.