Bunu da gördük! 12,8 milyar dolarlık kripto Ponzi dolandırıcılığı tarihe geçti!

0 3

Kripto para sanayisi büyüdükçe, makûs niyetli şahıslar ve kümeler, kurbanlarına milyarlarca dolara mal olan vurgunlar gerçekleştiriyor. Son olarak Hindistan’da, şimdiye kadarki en büyük kripto Ponzi dolandırıcılığı gerçekleşti. Kurbanlardan tam 12,8 milyar dolar çaldılar.

Bunu da gördük! 12,8 milyar dolarlık kripto Ponzi dolandırıcılığı tarihe geçti!

Hindistan merkezli bir haber platformu Onmanorama’nın 16 Haziran’da bildirdiğine nazaran, bilhassa GainBitcoin isimli detaylı piramit şemasında, kurbanlar toplam 1 trilyon Hint rupisini kaybettiler. Bu da 12.8 milyar dolardan fazlaya denk geliyor.

Tipik bir piramit şemasında, dolandırıcılığın düzenleyicisi Amit Bhardwaj, ‘Seven Stars’ yardımıyla çalıştı. Küme, kurbanlarına çok düzeyli pazarlama programları aracılığıyla 18 ay boyunca Bitcoin-on-Bitcoin mevduatlarında %10 aylık getiri kelamı verdi.

Bitcoin ( BTC ) sayısının hudutlu olduğunu ve bu nedenle garantinin geçerli olmadığını fark etmeden evvel, birçok yatırımcı paralarını dolandırıcılığa yatırdı.

Bhardwaj’ın kendisinin 385.000 ila 600.000 Bitcoin ortasında kar elde ettiği varsayılıyor ve Maharashtra eyaletinin başşehri Pune polisinin davaya dahil olan 60.000’den fazla kullanıcı kimliğini ve e-posta adresini takip ettiği bildiriliyor.

Kriptonun yasallığı bir araştırma konusu değil

Hindistan Maliye Bakanlığı Gelir Bakanlığı İcra Müdürlüğü (ED), Mart ayının başlarında, Hindistan’da kripto para ünitesinin yasallığının, hala nasıl düzenleneceğine karar verme sürecinde olduğunu belirtti. Bir Ponzi şeması olduğu için bu durumda bir sorun olmadığını söyledi ve şunları belirtti:

“Şimdiye kadar yürütülen soruşturma, dilekçe sahibi Vivek Bhardwaj, Mahender Bhadrway ve oburlarının, yani çok düzeyli pazarlama casuslarının ve ilgililerinin göz yummasıyla (bu yıl Ocak ayında ölen) Amit Bhardwaj’ın cürüm geliri olarak 80.000 bitcoin topladığını ortaya koydu.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.