Bosch’tan devasa yatırım! Çip sorununa çare olmayı hedefliyor!

0 3

Bosch her ne kadar ülkemizde daha çok beyaz eşya markası olarak bilinse de, aslında bu şirket neredeyse teknolojinin bütün safhalarında rol alıyor. Almanya’nın en büyük teknoloji markalarından biri olan Bosch, hali hazırda uzun bir müddettir çip üretimi alanında da çalışmalar yapıyor.

Cep telefonundan bilgisayara, beyaz eşyadan televizyonlara kadar çabucak her alanda kullanılan çiplerin üretiminde değerli bir isim olan Bosch, şu an ki kapasitesiyle Avrupa’nın çip gereksiniminin %8’ini karşılıyor. Bununla birlikte Alman teknoloji devinin gayeleri çok daha büyük.

Bosch’tan devasa yatırım! Çip sıkıntısına deva olmayı hedefliyor!

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, önümüzdeki 8 yıl içerisinde toplam 3 milyar dolarlık devasa bir yatırım bütçesi ayrıldı. Bu bütçenin tamamı mevcut çip tesislerinin geliştirilmesi ve yeni tesislerin kurulması hedefiyle kullanılacak.

Gelecek 8 yıllık planlarını neredeyse gün gün belirleyen Bosch’un en büyük emeli ise Avrupa’daki çip pazarından çok daha büyük bir hisse alabilmek. Daha evvel belirtiğimiz üzere Bosch şu an için Avrupa çip talebinin %8’ini karşılayabiliyor. Bununla birlikte 3 milyar dolarlık yatırımın sonrasında Bosch’un pazar hissesini %20’ye çıkarmak istediği belirtiliyor.

Son olarak şirketin devam eden yıllarda da yatırımlarına devam edebilmek için Avrupa Birliği takviyeli Önemli Projeler fonuna müracaat yaptığını da hatırlatalım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.