Bluetooth LE Audio Kullanıma Hazır: Hayatımızda Ne Değişecek

0 5

Bluetooth standartlarının geliştirilmesi için çalışmalar yürüten Bluetooth SIG, CES 2020 aktiflikleri kapsamında en yeni teknolojisi Bluetooth LE Audio’yu tanıtmıştı. Şimdiyse bu yeni teknoloji için değerli bir gelişme yaşandı. Bluetooth LE Audio‘nun kullanıma hazır olduğu duyuruldu. Yeni teknoloji, bluetooth dünyasında kulaklıklara getirilen en büyük yenilik olarak lanse ediliyor.

Yıllardır üzerinde çalışılan teknoloji, tüketiciler için epeyce değerli avantajlar sunuyor. Örneğin Bluetooth LE Audio uyumlu kablosuz kulaklıklar, piyasadaki kablosuz kulaklıklardan çok daha verimli olacak. Bu, daha uzun kullanım müddeti manasına geliyor. Fakat yeni teknolojinin avantajları bundan ibaret değil. Kullanıcılar, Bluetooth LE Audio uyumlu kulaklıklarda bulunacak LC3 kodekler ile daha düşük bit suratında daha yüksek ses kalitesi alacaklar. Bu da dolaylı olarak kullanım mühletini artıracak.

Bir kaynağa sayısız kulaklık bağlanabilecek!

Bluetooth LE Audio’nun tahminen de en dikkat çeken özelliği, sınırlamaları ortadan kaldırıyor oluşu. Bilirsiniz; olağan şartlarda bir akıllı telefon, eş vakitli olarak yalnızca bir kulaklığa bağlanır. Bluetooth LE Audio ile bu durum değişecek. Diyelim ki bir spor salonu ya da sinemadasınız. Bluetooth LE Audio takviyeli kulaklık ve ses kaynağı, aynı anda sınırsız kulaklığa bağlanıp, ses iletimi yapabilecek.

Bluetooth SIG tarafından yapılan açıklamalara nazaran Bluetooth LE Audio, Android 13’ün beta sürümünde yerleşik olarak bulunuyor. Yani Android 13 güncellemesi alacak akıllı telefonlar, bu teknolojiyi destekleyebilecekler. Ayrıyeten; gruba nazaran piyasadaki birtakım kablosuz kulaklıklar, yazılım güncellemeleri ile Bluetooth LE Audio dayanağına kavuşacaklar. Bluetooth LE Audio dayanağıyla piyasaya sürülecek kablosuz kulaklıklar mı? İşte bu eserlerin 2022’nin sonuna doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.