Bir Mühendis, Internet Explorer İçin Mezar Taşı Yaptı

0 6

Geçtiğimiz günlerde dünya çapındaki internet kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir gelişmenin yaşandığını sizlerle paylaşmıştık. Microsoft, çoğumuzun hayatının bir devrinde kullandığı efsane internet tarayıcısı Internet Explorer’ın, 27 yıllık hizmetinin akabinde 15 Haziran 2022 günü hayatına son vermişti.

Daha sonra çıkan tarayıcılar ile popülerliğini kaybeden ve internet ortamlarında hakkındaki esprilerle bilinen Internet Explorer’ın vedası ile ilgili artık de hayli farklı ve komik bir olay yaşandı. Güney Koreli bir yazılım mühendisi, emektar tarayıcı için bir mezar taşı dikti.

“Diğer tarayıcıları indirmek için yeterli bir araçtı”

İsminin Jung Ki-young olduğu belirtilen mühendis, Explorer’ın kullanımdan kaldırılmasının akabinde bir kafenin mezar taşı inşa etti ve toplumsal medyada viral oldu. Mezar taşında tarayıcının tanınan ‘e’ logosunun yer aldığı görülürken “Diğer tarayıcıları indirmek için yeterli bir araçtı” tabirlerinin bulunması da büyük dikkat çekti. Çoğumuzun bildiği üzere Internet Explorer, popülerliğini kaybettikten sonra öbür tarayıcıları indirmek için kullanılıyordu.

Ayrıca Jung’un, Gyengju kentinde kardeşi tarafından işletilen bir kafenin çatı katında yer alan mezar taşını yapmak için 1 ay uğraştığı ve 330 dolar para harcadığı da gelen haberler ortasında yer aldı. Yazılım mühendisi son olarak Reuters’a verdiği demeçte, kendisine büyük zorluklar çıkarsa da çalışma hayatında kıymetli bir rol oynayan tarayıcıya karşı hislerinin karışık olduğunu söz etti:

“Tam bir baş belasıydı. Lakin aramızdaki bağa bir aşk nefret ilgisi diyebilirim zira Explorer, bir vakitler alanını domine ediyordu.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.