Binlerce Kullanıcısı Olan VPN Uygulaması Hacklendi

0 9

VPN’in (Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ) ne olduğunu artık hepimiz biliyoruzdur. Olağanda sahip olduğunuz IP ile ulaşamayacağınız sitelere IP’nizi farklı bir pozisyonda üzere göstererek girmenizi sağlayan bir hizmet. Natürel bir de ‘bilgilerinizi koruyarak inançlı gezinmenizi’ sağlıyor.

Anlaşılan çok da inançlı değilmiş. Bean VPN isimli bir VPN hizmetinin kayıtlarının data hırsızı bilgisayar korsanları tarafından çalındığının haberi alındı. Çalınan 20 GB’a yakın bir boyuttaki evrakta hizmetin kullanıcılarının tüm özel bilgileri yer alıyordu.

25 milyon bilgi kaydı çalındı

Cybernews isimli siber güvenlik şirketindeki araştırmacılar, Bean VPN tarafından oluşturulan 18 GB’den fazla temas günlüğüne sahip bir veritabanını keşfetti. Araştırmacılar tarafından ElasticSearch kullanılarak yapılan rutin bir denetim sırasında keşfedilen data tabanının aygıt kimlikleri, Play Hizmet Kimlikleri, IP adresleri, ilişki damgaları üzere detaylar da dahil olmak üzere 25 milyondan fazla kayıt içerdiği bildiriliyor.

Bu veritabanında bulunan bilgiler, Bean VPN kullanıcılarının anonimliğini kaldırmak ve coğrafik IP veritabanlarını kullanarak yaklaşık pozisyonlarını bulmak için kullanılabilir. Play Service ID, kullanıcının oturum açtığı e-posta adresini bulmak için de kullanılabilir.

Apple’ın uygulama mağazası App Store’da bulunmayan uygulama, Google Play Store’da 50.000’den fazla indirmeye sahip. Yani şayet Apple kullanıyorsanız yahut Android aygıtınızda bu VPN hizmetini kullanmıyorsanız güvendesiniz. Şayet isterseniz aşağıdan ikinci kanalımız Fobito’da yer alan VPN hizmetlerinin çok da temiz olmadığından bahsettiğimiz görüntüyü izleyebilirsiniz.

VPN İnançlı mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.