Bilim adamlarının yeni keşfi tüm dünyayı değiştirebilir!

0 3

Bu keşif, biyolojik unsurun kendi kendini uygunlaştırma, kolektif davranış ve adaptasyon üzere özelliklerini daha âlâ taklit edecek akıllı fotonik malzemelerin yaratılmasına yardımcı olabilir.

Lazerler, ışığı güçlendirerek farklı bir ışık biçimi üretmek için kullanılırken, Imperial College London’daki araştırmacılar, yüksek çıkarlı yahut ışığı yükseltme yeteneğine sahip bir sıvı içinde dağılmış mikropartiküllerden oluşan kendi kendine birleşen lazerler geliştirdiler. Nature’da yayınlanan çalışmada takım, bir tarafı ışık emici gereç ile kaplanmış bir Janus parçacığını ısıtmak için harici bir lazer kullandı. Kaplamanın etrafında toplanan mikropartikül kümeleri ve bu biçimde oluşturulan lazer, harici lazerin yoğunluğu ayarlanarak açılıp kapatılabilir.

Sapienza, “Lazer sistemimiz tekrar yapılandırabilir ve işbirliği yapabilir, böylelikle canlı malzemelere mahsus yapı ve fonksiyonellik ortasındaki daima gelişen bağlantıyı taklit etmeye yönelik birinci adımı mümkün kılabilir” dedi.

Araştırmacılar, farklı Janus parçacıklarını ısıtarak uzayda aktarılabileceğini göstererek lazer sistemlerinin uyarlanabilirliğini gösterdiler. Janus parçacıkları, iki küme ekleyerek elde edilenden daha büyük özelliklere sahip küme parçacıklarının oluşturulmasına da yardımcı olabilir. Bunlar, hal değiştirme ve lazer gücünü artırma üzere yeteneklerden oluşuyor.

Ekip artık lazerleri, daha gerçekçi özellikler kazandırmak için, geliştirmeyi hedefliyor. Yardımcı muharrir Dr Giorgio Volpe, lazerin başkalarının yanı sıra algılama uygulamaları, yeni ışık kaynakları ve klâsik olmayan bilgi süreç için yeni kuşak gereçler ve aygıtlar geliştirmede kullanılabileceğini umuyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.