BDDK kararı sonrası dolarda sert düşüş!

0 5

Geçtiğimiz periyotta Amerikan Merkez Bankası FED‘in faiz artırımın akabinde dolar kurunda üst istikametli hareketlenme başlamıştı. Uzun müddet sonra 17 düzeyini aşan dolarda artık gerileme başladı.

BDDK’ın açıklamalarının akabinde dolarda birdenbire bir düşüş gerçekleşti. En son 17,33 düzeyine kadar yükselen dolar şimdilerde 16,50 düzeylerine kadar düştü.

BDDK kararı sonrası dolarda sert düşüş!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, finansal istikrarı güçlendirici tedbirlere Döviz nakit varlığı yüksek firmalara lira cinsi kredileri yasaklayarak br atılımda bulundu. Bu atılımın akabinde dolarda aşağı istikametli hareket başladı. BDDK, bağımsız kontrole tabi, 15 milyon TL’den fazla nakit döviz varlığı bulunan firmalara, bunun toplam etkinlerin yahut bir yıllık satış gelirlerinin yüzde 10’unu aşması durumunda ticari TL kredi vermeyi yasakladı.

Güvenilir bir kaynak, firmaların döviz nakdi varlıklarını kur muhafazalı mevduata dönüşüm yapmak yahut menkul değere dönüştürmek suretiyle TL kredilerilere erişmesinin mümkün olduğunu belirtti. Dolardaki düşüşün sürüp sürmeyeceği bile meçhul. Yaz aylarda ülkeye turistlerin girmesiyle dolarda bir düşüş bekleniyordu lakin 17 düzeylerini dahi aştı. Bu sebeple önümüzdeki periyot için bir şey demek daha da zorlaşıyor. Siz dolardaki hareketlenme hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.