Battle.net Siber Saldırıya Uğradı: CoD ve WoW’a Erişilemedi!

0 5

Call of Duty ve World of Warcraft üzere oyunlarla en tanınan oyun stüdyolarından biri olmayı başaran Activision Blizzard’ın oyun istemcisi Battle.net’in gece saatlerinde siber hücuma uğradığı duyuruldu. Şirketin Twitter hesabından yapılan açıklamalarda akın tipinin DDoS olduğu tabir edildi. En az bir saat boyunca devam eden taarruz, rastgele bir data ihlali durumu yaşanmadan sonlandı.

Activision Blizzard’ın hususla ilgili birinci açıklaması, saat 02:00 sularında yapıldı. Oyuncuların bu süreçte yüksek ping yahut direkt kopma üzere sorunlarla karşılaşabileceklerini söyleyen yetkililer, saldırıyı püskürtmek için çalıştıklarını duyurdular. Saat 03:30 sularında yapılan ikinci açıklamada ise sorun kalmadığı ve Battle.net’e itimatla giriş yapılabileceği tabir edildi.

Çabucak her oyunda sorun yaşandı

Downdetector üzere kesinti bildirim platformlarındaki datalara baktığımızda, DDoS saldırısının Activision Blizzard bünyesindeki neredeyse tüm oyunları etkilediğini görüyoruz. Oyuncular, Diablo III, Overwatch, World of Warcraft ve Call of Duty üzere oyunlara erişmekte, erişseler bile oynamakta sorun yaşadılar. An prestijiyle bu akından eser kalmamış üzere görünüyor. Bu ortada, hücumun kim ya da kimler tarafından ve ne hedefle yapıldığı bilinmiyor.

Açık konuşmak gerekirse Battle.net birinci sefer siber akına uğramıyor. Yazılım, geçtiğimiz yıl da misal bir DDoS saldırısına uğramış ve tekrar 1 saatten uzun bir mühlet boyunca sağlıklı bir halde hizmet verememişti. Görünen o ki bilgisayar korsanları, Battle.net’i gaye almaya devam edecekler…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.