Bankalar tarafından seçilen ilk 10 kripto varlık şaşırttı!

0 0

Küresel bankaların kripto para piyasasına maruz kalma durumu hala nispeten küçük olsa da, bu finansal kurumlar, Milletlerarası Ödemeler Bankası’nın (BIS) en tanınan kriptoları listeleyen yeni bir raporuyla yavaş yavaş dijital varlıklara kapılarını açıyor. rapor edilen kripto maruziyeti.

Bankalar tarafından seçilen birinci 10 kripto varlık şaşırttı!

Piyasa bedeline nazaran en büyük iki kripto para ünitesi, Bitcoin ( BTC ) ve Ethereum ( ETH ) Basel III’e nazaran rapor edilen kripto varlık riskinin %31’i Bitcoin’e ve % 22’si Ethereum’a ilişkin olarak başkan durumda. (BIS Basel Bankacılık Kontrol Komitesi (BCBS) tarafından 30 Eylül’de yayınlanan İzleme Raporuna göre)

Bankalar ortasında en tanınan kriptolar

Rapora nazaran, bu iki büyük kripto “rapor edilen risklerin neredeyse %90’ını oluşturuyor”, bankalar ortasındaki öteki tanınan kripto varlıkları ise rapor edilen risklerin %2’si ile Polkadot ( DOT ), %2 ile Ripple tarafından verilen XRP, Cardano ( ADA ) ile %1, Solana ( SOL ) ile %1, Litecoin ( LTC ) ile %0.4 ve Stellar ( XLM ) ile %0.4 ile yer aldı.

Küresel bankalar ortasında kripto maruziyeti. Kaynak: BIS raporu

BIS bunu şöyle açıklıyor:

“Bu riskler, Basel Komitesinin mevcut istişare önerisi kapsamında muhtemelen Küme 2 kripto varlıkları olarak sınıflandırılacaktır. Bankalar ayrıyeten daha küçük ölçülerde bir stablecoin (USD madeni para) ve tokenize edilmiş varlıklar bildirdi.”

BIS’in kuşkucu yaklaşımı

Hatırlatma olarak, BCBS, Haziran ayı sonlarında , “Kripto varlıkların ihtiyatlı muamelesine ait ikinci danışma” başlıklı istişare dokümanında , bankaların toplam risklerini “Grup 2 kripto varlıklarının Tier 1 sermayesinin %1’i ile” sonlandırılması için bir teklifte bulunmuştu.

Aynı vakitte kurum , “paranın toplumsal rolünü yerine getiremeyeceğini ” belirterek dijital varlıklara karşı kuşkucu bir duruş sergilemeye ve kripto satışlarının tehlikelerle ilgili iddialarının gerçekleştiğini gösterdiğine dair ihtarda bulunmaya devam ediyor.

Bu ortada, Finbold daha evvel BIS’in bulguları hakkında, global bankaların kripto para ünitelerine toplam maruziyetinin yaklaşık 9,4 milyar Euro (9,18 milyar $) yahut “Basel III izleme çalışmasına dahil edilen bankaların tamamı göz önüne alındığında” yalnızca %0,01 olduğunu bildirmişti.

Yasal İkaz: Bu sitedeki içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.