Bahar aylarında ortaya çıkan yeni tehlike! Öldürücü olabilir

0 0

Bahar ayları geldi. Bilhassa koronavirüsle ilgili tedbirlerin de yavaş yavaş kaldırılmasıyla beşerler hoş havanın tadını dışarı çıkartmaya başladı. Bu havalarda pikniğe gidenler ve yeşilliklerde vakit geçirenleri ise bir tehlike bekliyor. Yaz aylarıyla birlikte ortaya çıkan çam kese tırtıllarına karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Uzmanlar bilhassa ölümcül olabilecekleri konusunda dahi uyardı. Uzmanlardan gelen açıklamalara nazaran çam kese tırtılları ise temas kaşıntı ile başlıyor ve ilerlerse hastanelik dahi edebiliyor. Epeyce tehlikeli olabilen bu tırtıllar bir orman yangını kadar tehlikeli. Ağaçların yapraklarını yiyip geriye yaprak dahi bırakmayan bu tırtıllar beşerlerle temasta da sorun yaratıyor.

Bahar aylarında ortaya çıkan yeni tehlike! Öldürücü olabilir

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çetin, kızılçamlardan beslenen bu tırtılların insan ve hayvan sıhhati için tehlikeli olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

“Bu hayvanın üzerinde kıllar var. İnce yapılar ve hayli alerjik. Kış aylarını çam ağaçları üzerindeki pamuksu yuvalarda geçiriyor. Toprağa inerken insanların hayat alanlarında olduğu vakit beşerler farkında olmadan bunlara temas edebiliyor. Kedi ve köpekler temas edebiliyor.”

Kedi ve köpeklerin temasın akabinde konutlara alerjen tesir oluşturan kılları taşıdığını tabir eden Prof. Dr. Çetin, “Temas halinde kıllar çabucak etrafa yayılıyor. Alerjik bünyeye sahip olanlar ve astımı olanlarda maalesef makûs sonuçlarla karşılaşılıyor. Bu tipten rahatsızlığı olanlar kesinlikle doktora başvurmalı” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.