Avrupa’dan Sonra ABD’de de Apple Lightning Girişi Tarih Olab

0 6

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği, telefonlar da dahil olmak üzere bütün elektronik aygıtlarda standart bir giriş kullanımını zarurî kılan düzenlemeyi resmen onaylamıştı. Dünyanın gündemine oturan bu düzenlemenin akabinde Amerika Birleşik Devletleri’nde bir küme Senatör, Ticaret Bakanlığına bir mektup göndererek bu düzenlemenin ABD’de de yürürlüğe girmesini istediler.

Apple başta olmak üzere teknoloji şirketleri, akıllı telefonlarından saatlerine kadar birçok eserde kendilerine ilişkin dizayna sahip şarj kontakları sunuyor ve AB’nin onayladığı yeni düzenlemenin en çok Apple’ı etkilemesi bekleniyor. Artık benzeri düzenlemenin ABD’de de yürürlüğe gireceği konuşulurken teknoloji devinin kendine özel Lightning girişine veda etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Standart giriş için Senatörler ABD Ticaret Bakanlığı’na mektup gönderdi

Avrupa Birliği’nin aldığı bu karar kullanıcıların birçok tarafından olumlu karşılanmıştı ve dünyanın geri kalanında nasıl bir yol izleneceği merak konusuydu. Düzenlemenin AB tarafından onaylanmasının üzerinden çok kısa bir müddet geçti ve ABD’den de beklenen adım geldi. İki ABD Senatörü, standart USB-C girişini gündeme taşıdı. Senatörler, misal siyasetin ABD’de de uygulanması için Ticaret Bakanlığına mektup gönderdiler. Elizabeth Warren ve Bernie Sanders üzere tanınmış demokratların imzasını taşıyan mektubu imzalayan isimler, taşınabilir aygıtlar ortasında ortak bir şarj aygıtının eksikliğini ele alarak tüketicileri ve çevreyi koruyacak kapsamlı bir plan geliştirmesini istiyor. Mektubun tamamında ise şu sözler yer aldı.

Avrupa Birliği (AB), elektronik üreticilerinin AB genelinde taşınabilir aygıtlar için ortak bir şarj aygıtı benimsemesini zarurî kılan değerli bir maddeyi onayladı. Birinci olarak Ticaret Bakanlığı’nı bu problemleri ele almak için atmış olduğu adımlardan ötürü takdir ediyoruz. Sizi, gereksiz tüketici maliyetlerini ele almak, e-atıkları azaltmak ve yeni elektronik satın alma sürecine akıl ve katılığı geri kazandırmak için kapsamlı bir strateji geliştirerek AB’nin liderliğini takip etmeye davet ediyoruz.”

Apple’ın USB Type-C girişine iPhone 15 serisi ile geçeceği tez edilmişti. Mevzu ile alakalı şimdi resmi açıklama yok lakin ABD’de de gündem olan bu bahsin akabinde Apple’ın Type-C girişine sahip akıllı aygıtlar üretmeye başlaması bekleniyor ve Lightning girişi ise tarihe karışabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.