Avrupa Merkez Bankası: ”Euro Bölgesi hanelerinin %10’u kriptoya sahip”

0 10

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından 24 Mayıs Salı günü yayınlanan araştırma, Euro Bölgesi’ndeki her on haneden birinin Bitcoin üzere kripto varlıkları satın aldığını ortaya koydu. Ayrıyeten zenginlerin, düşük gelirlilere nazaran daha fazla kripto paraya sahip olma mümkünlüğünün, marjinal olarak daha yüksek olduğunu gösterdi.

Avrupa Merkez Bankası: ”Euro Bölgesi hanelerinin %10’u kriptoya sahip”

ECB, ‘Finansal İstikrar İncelemesi’nin evvelce yayınlanan bir kısımda, son dalgalanmanın global finansal sistemin geri kalanına bulaşıcı olduğu kanıtlanmamasına karşın, kurumsal yatırımcılar giderek daha fazla hale geldikçe tehdidin arttığını belirtti.

ECB datalarına nazaran perakende yatırımcılar, kripto varlık yatırımcı tabanının büyük bir kısmını temsil ediyor. ECB bu bilgilerin sonuçlarını şu sözlerle açıkladı;

”Altı büyük euro bölgesi ülkesi için, ECB’nin Tüketici Beklenti Anketi’nden (CES) elde edilen son sonuçlar, deneysel sorulara dayanarak, hanelerin %10’unun kripto varlıklarına sahip olabileceğini gösteriyor.”

ECB, AB’deki kripto varlıkları anketi: Kaynak: ECB

ECB şunları ekledi:

“Bu global bir pazar ve münasebetiyle global bir sorun olduğundan, düzenleyici önlemlerin global uyumu gereklidir. Bugüne kadar gözlemlenen gelişmelere dayanarak, kripto varlık piyasaları şu anda ortaya çıkan bir finansal istikrar riskinin tüm belirtilerini gösteriyor.”

Kimi kriptolara sahip olma mümkünlüğü en yüksek olan zenginler

ECB’nin Tüketici Beklentileri Anketi, anketin gerçekleştirildiği altı ülkedeki hanelerin ortalama %10’unun kripto varlıklara sahip olduğunu ve bu oranın Fransa’da yüzde altıdan Hollanda’da yüzde on dörte kadar değiştiğini keşfetti.

İştirakçilerin yaklaşık %37’si 999 avroya (17.302 TL) kadar kripto para ünitesine sahip olduğunu bildirirken, yüzde 29’u 1.000 avro ile 4.999 avro ortasında ve yüzde 13’ü 5.000 avro ile 9.999 avro ortasında kripto paraya sahip olduğunu bildirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.