Asgari ücrete ek zam! İşte o rakam

0 11

Ülkemizde artan enflasyon ve küresel manada yaşanan maliyet artışları ile kıtlıklar ekonomiyi hayli zora sokuyor. Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırımı ile birlikte yükselen dolar da enflasyon üzerindeki baskıyı artırıyor. Bu da akıllara taban fiyatla ilgili artış olacak mı sorusunu getirdi. Bir müddettir minimum fiyatta Temmuz ayında artırım yapılması kelam konusuydu. Akabinde bir orta artırım da gündeme geldi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım mevzuya ait birtakım açıklamalarda bulundu. Alım, taban fiyat sorununun daima gündemde tutulmasının minimum fiyat artışı-enflasyon artışı sarmalını tetikleyebileceğini belirtti.

Minimum fiyata ek zam! İşte o sayı

Minimum fiyata artırım yapılması için yasal bir düzenleme gerekiyor. Öte yandan mümkün taban fiyat Temmuz artırımı için enflasyon farkının da eklenmesi kelam konusu. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK Toplantısı sonrası gündeme ait açıklamalarda bulunurken, gazetecilerden gelen ‘Asgari fiyata orta artırım yapılacak mı’ sorusuna yönelik birtakım açıklamalarda bulundu.

“AK Parti açısından emeklimiz, esnafımız, çiftçimiz genç arkadaşlarımız bunlardan gelen talepleri takip ediyor ve kıymetlendiriyoruz. Vatandaşımızın ezilmemesi için stratejiler üretiyoruz” tabirlerini kullandı. Taban fiyata yapılacak olan enflasyon farkının da eklenmesi kelam konusu artırımın formülünü ortaya çıkardı.

Temmuz artırımı için belirleyici olacak 6 aylık enflasyon oranı da yüzde 41 olarak belirlendi. Mevcut durumda net minimum fiyat 4.253,40 TL olarak karşımıza çıkıyor. Şayet beklenen 6 aylık enflasyon oranı gerçekleşirse taban fiyat Temmuz artırımı ile birlikte 5.997,30 TL olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.