Asgari ücret zammı sızdırıldı! Tahminlerin çok üzerinde!

0 3

Şu sıralar Türkiye gündeminin en kıymetli başlıklarından birisi de minimum fiyat artırımları. Malum, kısa bir mühlet evvel minimum fiyata gelecek olan zam ile ilgili birinci bilgiler gelmeye başlamıştı. Aralık ayı içerisinde gerçekleşecek olan toplantılarla artırım oranı da netlik kazanacak.

Bilindiği üzere 2023 seçim yılı. Münasebetiyle 2023 minimum fiyat artırımının olağanın çok daha üzerinde olması bekleniyor. Şimdiye kadar bahis ile ilgili pek çok sayı söylem edildi. Genele baktığımızda 7 bin TL altında bir sayının konuşulmadığını görüyoruz.

Asgari fiyat artırımı sızdırıldı! İddiaların çok üzerinde!

Lakin sızdırılan son bilgilere nazaran taban fiyat artırımı iddia edilenin de ötesinde olacak. Kulislerde gezinen son sayı ise tam 10 bin TL! Evet yanlış okumadınız 10 bin TL!

Hali hazırda minimum fiyat net olarak 5500 TL düzeylerinde. Münasebetiyle bu fiyata neredeyse yüzde yüze yakın bir artırım gelmesi ön görülüyor. Hakikaten bu sayı iktidara yakın olan TV kanallarında da manşetlere taşınmaya başladı. Yani minimum fiyatın 10 bin TL’ye yükseltilmesi sandığınız kadar imkansız bir olay değil.

Elbette minimum ücretin 10 bin TL’ye yükselmesi, ister istemez eser ve hizmet fiyatlarını arttıracaktır. Ama bu noktada kıymetli olan öge insanların alım gücü diyebiliriz. Bakalım yeni yılda alım gücündeki oranlama nasıl olacak? Bekleyip göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.