Araç Kiralama Şirketi Sixt Siber Saldırıya Uğradı

0 5

Siber akın haberlerinin artmasıyla birlikte neredeyse tüm bölümlerden benzeri haberler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de hücumlardan nasibini alan son şirketlerden biri de Arapça lisan dayanağıyla ülkemizde paket servis sunmaya başlayan Paketman olmuştu.

Ülkemizde ve tüm dünyada şirketlere internet güvenliği hizmeti sunan Cloudflare da siber hücumlarla daha sık müsabakaya başladıklarını ve geçtiğimiz günlerde şimdiye kadar karşılaştıkları en büyük siber hücumun önlendiğini açıkladı. Her ne kadar bu hücumların birçoğu evvelden fark ediliyor ve daha az kayıpla atlatılıyor olsa da durum her vakit bu türlü olmuyor. Almanya merkezli araç kiralama devi ve birebir vakitte ülkemizde de Galatasaray’ın forma sponsoru olan Sixt de emsal bir siber hücuma uğradı ve sistemlerinde büyük aksaklıklar meydana geldi.

Sixt kullanıcıları sistemdeki aksaklıklar nedeniyle takviye alamıyor

Merkezi Almanya’da olmasına karşın Sixt, ülkemizde dahil toplamda 110’dan fazla ülkede 2000’den fazla bayiisi olan bir araç kiralama şirketi. Lakin şirketi bugün gündeme getiren ise uğradıkları siber akın oldu. Sixt tarafından yapılan açıklamayla siber atağa uğradıkları doğrulandı. Atak, şirketin altyapısındaki kimi düzensizliklerle kendini göstermeye başladı. Kısa bir müddette fark edilerek müdahale edilmiş olmasına karşın Sixt müşterileri bu durumdan epey fazla etkilendi.

Sixt, akının çabucak akabinde web sitelerini ve uygulamalarını çalışır durumda tutmak için büyük bir efor sarf etti. Lakin sistemde büyük kesintiler yaşanmaya devam ediyor. Müşteriler, kiraladıkları otomobillerle ilgili takviye alamadıklarını ve müşteri hizmetlerinde aksaklıklar olduğunu belirtiyor. Sixt ise bu kesintilerin siber taarruz kaynaklı olduğunu doğrulamadı fakat küçük aksaklıkların devam edebileceği belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.