Apple’ın Ücret Politikası Değişti: İşte Bilmeniz Gerekenler

0 7

ABD merkezli teknoloji devi Apple, App Store siyasetlerinde küçük lakin bir o kadar da tesirli bir değişiklik yaptığını duyurdu. Şirketin internet sitesi tarafından yapılan açıklamalarda, bundan sonra etkin aboneliklerde yaşanacak her fiyat artışı için kullanıcı onayının alınmayacağı belirtildi. Lakin kullanıcı onay vermeden uygulanacak fiyat değişikliklerinin birtakım hudut ve şartları olacak.

Apple’ın eski siyaseti epeyce netti. Kullanıcı, satın aldığı bir aboneliğin fiyatı değiştiğinde bilgi alıyor, 1 kuruşluk bir fark olsa bile aboneliğini yeniliyordu. Şimdiyse bu türlü bir şey olmayacak. Artık belli bir düzeye kadar olan artırımlar için kullanıcı onayı olmayacak. Kullanıcılar, fiyat değişikliğinden “haberdar bile olmadan” aktüel fiyatları ödemeye başlayacaklar. Bu durum kamuoyunda kimi tartışmalara yol açabilir üzere görünüyor.

Apple neden bu türlü bir karar aldı?

Apple’ın internet sitesinde yer alan açıklamaya nazaran bu türlü bir karar alınmasının nedeni, kullanıcıların etkin aboneliklerini farkında olmadan kaybetmeleri. Apple’a nazaran kullanıcılar, eski tertipte kendilerine bildirim yahut ileti gönderiliyor olsa da bu bilgilendirmeleri atlıyorlar ve bir hizmet için aboneliklerini kaybediyorlardu. Zira manuel olarak abonelik yenilemesi yapmıyorlardı. İşte Apple, bunun önüne geçebilmek için siyaset değişikliğine gittiğini beyan ediyor.

Apple’ın yeni siyaseti gereği bilgilendirme yapmayacağı artırım meblağları şöyle:

Apple’ın açıklamasına nazaran geliştiriciler, yıllık abonelik fiyatının yüzde 50’si (artırımın üst limiti 50 dolar) ya da aylık abonelik fiyatının yüzde 50’si (artırımın üst limiti 5 dolar) için yapacakları artırımlarda kullanıcılardan onay almayacaklar. App Store, mevcut aboneliği otomatik olarak yenileyecek ve kullanıcı, abonelik hakkını kaybetmeden satın aldığı hizmeti kullanmaya devam edebilecek. Apple, otomatik yenileme kapsamındaki artırımların yılda bir seferle hudutlu olması ve lokal maddelere uygun olması gerektiğini belirtiyor. Aksi takdirde tekrar kullanıcının onayına gereksinim duyulacak. Pekala bu durum Türkiye’deki iPhone sahipleri için ne mana tabir ediyor?

Türkiye’deki iPhone sahipleri için otomatik yenileme limitleri nasıl oldu?

Apple, dolar kullanmayan ülkelerde memleketler arası kur pahasını kullanmak yerine kendi belirlediği limitleri kullanıyor. Buna da “tier” deniyor. Örneğin, Apple’ın resmi açıklamasına nazaran App Store’daki 10 dolarlık bir uygulama, Türkiye’de 169,99 TL’ye satın alınabiliyor. Yani Apple’ın dolar/TL paritesi 16,99’a sabitlenmiş durumda. App Store için alınan karar Türkiye’de birebir uygulanırsa, kullanıcıların karşılaşacakları durum şu formda olacak:

  • Aylık abonelik fiyatının yüzde 50’sine (üst artırım limiti 84,99 TL) kadar olan artırım için otomatik yenileme yapılacak.
  • Yıllık abonelik fiyatının yüzde 50’sine (üst artırım limiti 849,99 TL) kadar olan artırım için otomatik yenileme yapılacak.

Apple’ın dolar/TL paritesi tablosuna ulaşmak isterseniz buradaki ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.