Apple’ın ‘Touch ID’ Özelliği, Asla Geri Gelmeyebilir

0 4

Apple, farklı iPhone modellerinde farklı teknolojiler deniyor. Bazen yeni gelen teknolojiler büsbütün eşsiz olurken, bazen de var olan bir özelliğin yerini alabiliyor. 2017 yılında da iPhoneX ile birlikte Face ID özelliği gelirken, Touch ID özelliğine veda etmiştik.

Pek çok kullanıcının geri dönmesini istediği Touch ID için Apple’ın testler yaptığına dair çok sayıda söylenti çıkmış olsa da özelliğin geri dönüşüne dair rastgele bir gelişme görememiştik. Görünüşe nazaran bu özellik yakın vakitte iPhone’lara geri dönmeyecek.

Touch ID sonsuza kadar kaldırıldı mı?

Bloomberg’in haberine nazaran Apple, iPhone’ların art kısmında Touch ID özelliğini kullanabilmek için birtakım testler yaptı lakin yakın vakitte bu özelliğin geri dönmesi pek mümkün gözükmüyor. Savlara nazaran Apple, iPad Air ve iPad mini modellerinde olduğu üzere güç tuşu üzerine Touch ID koymayı da düşünmüş.

Yine de Apple’ın -yaptığı testlere rağmen– öngörülebilir bir gelecekte tekrar Tocuh ID özelliğini kullanıma sunması pek de muhtemel gözükmüyor. Geçtiğimiz yıllarda da bu özelliğin üst düzey modellerde kendisine yer bulabileceği argüman edilmiş olsa da özelliği görememiştik. 

Öte yandan üst düzey aygıtlarda olmasa da daha eski aygıtlarda Touch ID’yi kullanableceği söz ediliyor. Örneğin iPhone SE üzere modellerde, iPad’lerde olduğu üzere Face ID ve Touch ID karması bir sisteme kavuşabilir lakin bu mevzuda da bir gelişme yok. 

Editörün yorumu: Touch ID her ne kadar çoktan yerini Face ID’ye bırakmış ve Face ID de birinci vakitlerine nazaran epeyce gelişmiş olsa da, Touch ID’nin yararlı olabileceği alternatif durumlar da bulunuyor. Çok hassas bilgilere erişim için iki faktörlü doğrulama ya da acil durumlarda iki alternatiften uygun olanı seçebllmek kullanışlı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.