Apple’ın Gözünüzden Kaçırmış Olabileceğiniz Yeni Özellikleri

0 6

Apple, her yıl merakla beklenen WWDC aktifliğinin 2022 ayağını geçtiğimiz gün başlattı. 6 – 10 Haziran tarihleri ortasında devam edecek olan aktifliğin birinci gününde her zamanki üzere Apple’ın yeni eser ve hizmetleri tanıtıldı. iOS 16, macOS Ventura, yeni MacBook Air ve Pro modelleri bu eserler ortasında yer aldı.

Yaklaşık 2 saat süren canlı yayın, elbette pek çok kişinin de gözünden kaçabilecek duyurulara konut sahipliği yaptı. İşte bu yazımızda, Apple’ın birçok kişinin gözünden kaçırmış olabileceği yeni özelliklerine değineceğiz. Gelin, listemize geçelim.

Apple’ın kaçırmış olabileceğiniz yeni özellikleri ve duyuruları:

iPhone bildirileri gönderildikten sonra silinip düzenlenebilecek:

iOS 16 ile birlikte iPhone’lara gelecek en kullanışlı özelliklerden birisi, Bildiriler uygulamasında gönderilen bildirilerin silinebilmesi olacak. Kullanıcılar, bir iletisi gönderdikten sonraki 15 dakika içinde iletisi hem alıcı hem de kendilerinden silebilecekler. Bununla birlikte birebir mühlet içinde gönderilen iletiler da tekrar düzenlenebilecek. Bildiri, düzenlemenin akabinde alıcıda da düzenlenmiş bir formda gözükecek.

Watch Series 3’e veda ettik:

Apple, 2017 yılında piyasaya sürdüğü Apple Watch Series 3 için kullanıcılarını üzecek bir haber de paylaştı. Yeni watchOS 9 işletim sisteminin ne yazık ki yalnızca Apple Watch Series 4 ve sonraki modeller tarafından destekleneceği paylaşıldı. Yani teknik olarak Apple Watch Series 3’ün dayanağını kesmiş oldu.

iPhone’lar, MacBook kamerası olarak kullanılabilecek:

Apple, aktiflik sırasında hem iPhone hem de Mac sahiplerini heyecanlandıran bir duyuruya da yer verdi. Şirket, iPhone’ların büsbütün kablosuz bir formda MacBook için kamera olarak kullanılabileceğini paylaştı. Bu özellikte Mac, yakınında iPhone tespit ettiğinde rastgele bir konferans uygulamasında iPhone’un kamera olarak kullanılabilmesine müsaade verecek.

Apple’dan iPhone’u kamera olarak Mac’e yerleştirmenizi sağlayacak aparat:

Yukarıdaki bilhassa birlikte şirket, iPhone’ların Mac’lere kolay bir formda kamera olarak yerleştirilmesi için de bir aparat üzerinde çalıştığını duyurdu. Tanıtımda da gördüğümüz bu aparat için Belkin ile çalışıldığı açıklanırken, aparatın bu yılın ilerleyen günlerinde satışına
başlanacağını paylaştı.

AirPods’lar kulak formunuza nazaran ses kalitesini ayarlayacak:

Apple’ın yeni duyuruları ortasında iPhone’lar için farklı bir fonksiyon de yer aldı. Aktiflikte gösterilen ayrıntılara nazaran iPhone’lar, kulağınızı tarayarak Personalized Spatial Audio (Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses) özelliğini aktifleştirebilecek. Olağan bunun için şirketin TrueDepth kamerasına sahip iPhone’ların, yani iPhone X ve üzeri modellerin kullanılması gerekiyor.

WWDC 2022’yi sizlere canlı bir formda aktarmıştık:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.