Apple’dan Windows’a 2FA büyük sürprizi

0 5

Apple, Windows için iCloud Yardımcı Programına bir 2FA güncellemesi oluşturdu. Bu güncelleme ile Windows için iCloud yardımcı programı, iki faktörlü doğrulama kod oluşturucu dayanağını aldı.

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz yıl Windows için iCloud Yardımcı Programını birinci kere bir parola yöneticisiyle güncellemişti. Bunun sonucunda da kullanıcılar bir Windows bilgisayardan iCloud Anahtar Zinciri’nde depolanan parolalara erişim sağlayabileceklerdi. Birebir vakitte kullanıcılar, bu parolaları yönetme imkanına da sahip olacaklardı. Artık ise program, iki faktörlü doğrulama ile yeni bir güncellemeye kavuşmuş oldu.

Kullanıcıları neler bekliyor?

Windows için iCloud Parolaları’nın en son sürümü artık iki faktörlü kimlik doğrulama kodlarıyla çalışmaya başladı. İki faktörlü kimlik doğrulama dayanağı birinci başta iCloud Anahtar Zinciri’ne iOS 15 ve macOS Monterey ile gelmişti. Artık bu özellik Windows için de çalışmaya başlamış oldu.

İki faktörlü kimlik doğrulama kodu, bir internet sitesine ya da uygulamaya giriş yaparken istenen ek bir güvenlik katmanı olarak tanımlanabilir. Ayrıyeten bu kodlar, 1Password, LastPass ve iCloud Keychain üzere parola yöneticileri tarafından oluşturulma imkanına sahiptir.

iCloud Anahtar Zinciri (iCloud Keychain) de yeni güncellemeyle birlikte iki faktörlü kimlik doğrulama için takviye sağlıyor. Apple kullanıcılarının artık bu kodları kaydetmek ve saklamak için üçüncü taraf uygulamalara gereksinim duymayacakları belirtiliyor. Artık ise iCloud Parolaları yardımcı programını kullanan Windows kullanıcıları, 2FA kod oluşturucuya erişme imkanına sahip oldu. Fakat bu hususta kimi sınırlamaların olduğu da bilgiler ortasında yer aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.