Apple’a şok suçlama! Eğer iddialar doğruysa herşeyin sonu gelebilir

0 5

Affinity Credit Union, bugün ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde yapılan şikayette davacı olarak listeleniyor. Dava, iOS aygıtlarındaki temassız ödemeleri Apple Hisse ile sınırlayarak ve taşınabilir cüzdanı kullanmak için ödeme kartı veren kuruluşlardan fiyat alarak, iPhone üreticisinin rekabete alışılmamış davranışlarda bulunduğunu tez ediyor.

Android kullanıcıları temassız taşınabilir cüzdan seçeneklerine sahipken, iOS kullanıcıları sadece Apple Hisse aracılığıyla dokun ve öde teknolojisini kullanabiliyor. Yani iPhone kullanıcıları Google Hisse uygulamasını indirebilirken, mağazalarda temassız ödeme yapmak için kullanamıyorlar. Android, desteklenen rastgele bir taşınabilir cüzdanın kullanımı için ödeme kartı veren kuruluşlardan fiyat almıyor. Fakat, kart veren kuruluşlardan kredi süreçlerinde %0,15 ve banka süreçlerinde yarım sent fiyat alan Apple Hisse için farklı bir kıssa kelam konusu. Dava, bu ücretlerin Apple’a yılda 1 milyar dolara kadar kar sağladığını argüman ediyor.

Apple’a şok suçlama! Şayet tezler doğruysa herşeyin sonu gelebilir

Dava, Apple’ın iOS kullanıcılarını temassız ödemeler için sırf Apple Hisse ile sınırlayarak rakip taşınabilir cüzdanları piyasadan engellediğini sav ediyor. Ödeme kartı veren kuruluşlar, hizmetlerini iPhone kullanıcılarına sunmak istiyorlarsa, esasen Apple‘ın süreç fiyatlarını ödemek zorunda kalıyorlar.

Apple, bir antitröst kurulunun teknoloji devinin üçüncü taraf geliştiricilerin temassız ödemelere müsaade vermesini yasadışı olarak engellediğini söylediği AB’deki ödeme sistemi konusunda da benzeri bir zorlukla karşı karşıya. Apple, üçüncü taraf geliştiricilere erişim vermenin bir güvenlik riski olacağını savunarak AB’nin tezlerini reddediyor. Bu ayrıca Apple‘ın üçüncü taraf uygulama mağazalarında olduğu üzere platformunu açmamasının bir nedeni olarak daha evvel kullandığı bir argüman.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.