Apple üst üste ikinci defa Çin’in en çok satan markası oldu

0 2

Apple, akıllı telefon pazarının tartışmasız en kıymetli ismi. Her ne kadar kimi otoriteler bu söylemi gerçek bulmayıp yanına Samsung’un da eklenmesi gerektiğini söyleseler de, Apple’ın iPhone ile yaşadığı muvaffakiyetlerin eşi, gibisi yahut bir rakibi yok. Amerikalı teknoloji devi elde ettiği yeni başarılarlaysa bu durumu herkese kabul ettirmekte kararlı üzere görünüyor.

Apple’a ait son önemli bilgiler Çin’den geldi. Counterpoint tarafından hazırlanan rapora nazaran Apple, geçtiğimiz aydan sonra bu ayda da Çin’in en çok akıllı telefon satan markası oldu.

Apple üst üste ikinci kere Çin’in en çok satan markası oldu

Çin pazarının neredeyse %25’ini ele geçiren Amerikalı teknoloji devi, bu pazarda yaşanan yaklaşık %20 daralmaya karşın bu oranı %4 civarında tutmayı başarınca, ortalamanın çok altındaki bu daralma oranı sayesinde rakipleriyle ortasındaki farkı yeterliden iye açmış oldu.

Counterpoint raporları epeyce enteresan bir durumun da altını çiziyor. Rapora nazaran Apple’ın yeni amiral gemileri iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max bu muvaffakiyetin ardındaki en kıymetli kahramanlar olarak görülürken, üçüncü sırayı ise değişik bir formda iPhone 13 alıyor. Buradan da insanların iPhone 13’ün neredeyse birebiri olan iPhone 14’e fazladan para vermek istemediklerini, bu nedenle tercihini ya eski iPhone modelinden ya da yeni lakin Pro modellerinden yana kullanmak istediklerini anlıyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.