Apple Lightning kabloya veda etmeye hazırlanıyor! Nedeni Avrupa, ABD’yi kıskanıyor!

0 1

Bir küme demokratik senatör, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo‘ya, hükümetin ülkede ortak bir kablolama standardı eksikliğini gidermesi için ek adımlar atmasını talep eden bir mektup ilettiler. Bu talebin akabinde Apple‘ın Lightning kablolama standardı tarih olabilir.

Geçen hafta ki gelişmelerde, Avrupa Birliği’ndeki milletvekilleri, bölgede satılan elektronik aygıtların 2024 sonbaharına kadar şarj için standart bir USB-C irtibat noktası kullanmasını gerektiren bir yasa çıkmıştı. Birtakım ABD başkanları ise bu hususta AB’nin adımlarını takip etmek istiyor.

Apple kabloları teklif onaylanırsa değişecek

Senatörler, sanayinin tek tip bir kablolama standardı benimsememesinin tüketiciler için maliyetli olduğunu ve çok e-atık ve çevresel hasara yol açtığını düşünüyorlar. Global e-Waste Monitor’den alıntılanan bir rapora nazaran, beşerler 2019’da 53,6 milyon mt e-atık üretti ve yalnızca yüzde 17,4’ü uygun formda toplandı ve geri dönüştürüldü.

Mektup Senatörler Elizabeth Warren, Edward J. Markey ve Bernard Sanders tarafından yazılıp imzalandı.

Mobil aygıtlar için tek tip bir kablolama standardının oluşturulması ve uygulanması kimi beşerler için lehinde ve aleyhinde tartışmalara yol açabilir. Bu türlü bir yetki, sahiden de e-atıkları azaltacak ve beşerler yeni şarj aygıtları satın almak zorunda kalmayarak tüketicilerin paradan tasarruf etmesini sağlayacaktır. Öte yandan, teknoloji şirketleri bu tıp kısıtlamaların yeniliği boğacağını ve süratli şarj aygıtlarının ilerlemesini yavaşlatacağını da tez ediyorlar.

Sizin bu husus hakkındaki niyetleriniz neler? Apple için taşınabilir aygıtlar ismine kozmik bir şarj standardı gerekli mi? Şayet öyleyse, USB-C mi yoksa büsbütün farklı bir şey mi olmalı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.