Apple Karma Gerçeklik Gözlüğü ‘xrOS’ ile Çalışacak

0 4

ABD merkezli teknoloji devi Apple, bir müddettir karma gerçeklik gözlüğü ile gündemde. Şirket, şu ana dek resmi bir açıklama yapmış olmasa da uzun vakittir, sanal ve karma gerçeklik için kullanılacak bir ekipman üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. Gelen son haberler, artık büyük duyuruya yaklaşmış olabileceğimizi düşündürüyor.

Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın bu ekipmanla ilgili geldiği son durumu açıkladı. Yapılan açıklamaya nazaran Apple, gözlüğü çalıştıracak işletim sisteminin ismini “xrOS” olarak belirledi. Gurman’a nazaran Apple, projeyi gizleyebilmek için bu türlü bir değişiklik gerçekleştirdi. Lakin görünen o ki başarısız oldu.

‘xr’ ifadesi ‘genişletilmiş gerçeklik’ manasına geliyor

Apple’ın üzerinde çalıştığı yeni eser hem sanal hem de artırılmış gerçeklik odaklı uygulamalar için kullanılacak. Bizler bu durumu, bugüne kadar “karma gerçeklik” olarak nitelendiriliyorduk. Lakin Apple, bu tabire yeni bir karşılık bulmuş üzere görünüyor. Çünkü Mark Gurman’a nazaran Apple, xrOS’taki xr tabirinde “genişletilmiş gerçeklik” formunda yeni bir tanımlama yapıyor.

İşletim sistemi, daha öncelerde “realityOS” olarak anılıyordu

Apple’ın genişletilmiş gerçeklik gözlüğü, geçtiğimiz periyotlarda farklı bir işletim sistemiyle anılıyordu. Tezlere nazaran bu işletim sistemi, “realityOS” olarak isimlendirilecekti. Bu hususta farklı bir sürpriz yaşanır mı bilmiyoruz fakat gözlüğün ufukta göründüğünü belirtelim. Kesimdeki genel kanı, Apple’ın orijinal eserinin 2023’ün birinci dönemlerinde tanıtılacağı istikametinde. Fiyatı mı? Söylenenlere nazaran bu gözlük, Apple’ın en kıymetli eserleri ortasında yer alacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.