Apple, iPadOS 16’yı Tanıttı: İşte Tüm Yeni Özellikler

0 8

Apple’ın 2019 yılında iOS 13 tanıtımıyla birlikte hayata geçirdiği iPadOS işletim sistemi, kullanıcıları hayli mutlu etmişti. iPad’lere has olan bu işletim sistemi sayesinde, aygıtlardaki pek çok özellik 2019 yılında birinci defa karşımıza çıkmıştı.

Bugün de iPadOS işletim sisteminin yeni sürümü olan iPadOS 16 tanıtıldı. Tabletlerin kullanımını hayli kolaylaştıran ve aygıtlara mahsus yeni özellikler sunan iPadOS 16’ya yakından bir bakalım.

Merakla beklenen iPadOS 16 nihayet görüldü

iPadOS 16 da WWDC’de resmen tanıtıldı. MacOS için tanıtılan multi-tasking özelliklerinin birebirini barındıracak olan iPadOS 16’da birçok yeni özellik bulunuyor. Gelin birlikte bir göz atalım.

İşte iPad’lere gelen tüm yeni özellikler:

Arkadaşlarınızla birlikte yaratıcı olabileceğiniz Collaboration

iPadOS 16 ile birlikte birebir Google Dökümanlar sistemi üzere olan Collaboration aracı geliyor. Collaboration sayesinde örneğin İletiler uygulaması üzerinden paylaşım kısmına geldiğinizde daha evvel olmayan Collaboration sekmesi açılıyor.

Burada üzerinde durduğunuz dökümanı basitçe evvelden belirlediğiniz Collaboration kümesiyle paylaşabiliyorsunuz. Paylaştığınız şahıslar not, PDF yahut fotoğraf üzere dökümanlar üzerinde düzenlemeler yapabiliyor.

Collaboration sekmesinden grubunuzla direkt olarak o döküman üzerine konuşmak için manzaralı, sesli yahut yazılı bağlantı başlatabiliyorsunuz. Collaboration araması sırasında birinin paylaştığı Safari uygulaması ekranına katılabiliyor ve onun olduğu sekmelere siz de ayrıyeten göz atabiliyorsunuz.

Daha fazla yaratıcılık: Free Form

Collaboration özelliğinden bahsettik. Bu özelliğin bir hoş yanı da Collaboration araması sırasında boş bir sayfa açabiliyorsunuz ve grubunuzdaki herkes oraya istediğini yazıp çizebiliyor, istediği dökümanı, resmi, görüntüyü yahut belgeyi ekleyebiliyor. Tüm bunları yaparken manzaralı de konuşabiliyorsunuz. İşin hoş yanı bu özellik yalnızca iPadOS’e değil, MacOS ve iOS’e de gelecek.

iPadOS 16, oyuncuları da unutmayacak

iPadOS 16 ile birlikte oyuncular için de çeşitli özellikler eklenecek. Örneğin bir oyunun büyük boyutlu bir belgesini indirirken artta öbür işlerinizi yapmaya devam edebileceksiniz. GameCenter hesabınızı kullanarak oyunlara hesap açmadan giriş yapabilecek ve GameCenter profilinizdeki Aktivite kısmından arkadaşlarınızın neler yaptığını görebileceksiniz.

Yeni gelecek olan SharePlay aracı ile birlikte bir oturum başlatıp direkt olarak çevrimiçi olan arkadaşlarınızla oyun oynamaya başlayabileceksiniz. Bu özellikler de birebir Collaboration üzere MacOS ve iOS’e de gelecek.

Masaüstü sınıfı uygulamala güncellemeleri

iPadOS 16 ile birlikte iPad uygulamalarına küçük ancak değerli değişiklikler geliyor. iPad uygulamalarının iPad’in büyük ekranıyla daha uyumlu olması sağlanacak, Mac’te olup da iPad’te olmayan lakin olmasını istediğiniz özellikler gelecek. Örneğin Evraklar uygulamasında artık evrak uzantısı değiştirebilecek ve dökümanların ismini değiştirme yahut kopyalama üzere aksiyonları kolay kısayollarla halledebileceksiniz.

iPadOS 16 sayesinde iPad’ler daha yeterli bir ikinci ekran olacak

iPadOS 16 ile birlikte gelecek olan Reference Mode, iPad ile çalışan profesyoneller için şahane bir özellik olacak. Bildiğiniz üzere iPad’leri artık bir ikinci ekran olarak kullanabiliyorsunuz. Bu bağlamda artık ikinci ekran olarak iPad’lerin ekranları, ana aygıtınız ile tıpkı renk skalasına sahip olacak.

iPadOS 16 ile birlikte artık uygulamalara istediğiniz hafızayı ayırabileceksiniz

İçerisinde M1 çipi barındıran bir iPad’e sahipseniz, artık iPadOS 16 ile birlikte uygulamalara ayırmak istediğiniz hafızayı ayarlayabileceksiniz.

Son olarak: Stage Manager

Apple’ın iPadOS 16 ile birlikte getirdiği son özellik: Stage Manager. Stage Manager, iPad’lerinizde multi-tasking yapmayı bir üst düzeye çıkartıyor. Tıpkı MacOS için tanıtılan pencerelerin solda kaldığı bir çoklu pencere menüsüne sahip olacaksınız.

Üstelik bu özellik iPad’inizi ikincil ekran olarak kullanırken de faal olabiliyor. Stage Manager sayesinde açık olan uygulamaları birebir masaüstü bilgisayar üzere pencere halinde üstüste görüntüleyebileceksiniz (birebir anda 4 pencere) ve pencere boyutlarını ayarlayabileceksiniz.

Apple’ın iPadOS 16 ile getireceği yeniliklerin tamamı bu kadardı dostlar. Siz ne düşünüyorsunuz? Değişiklikleri ve yenilikleri beğendiniz mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.