Apple iOS 16’yı tanıttı!

0 3

Apple, özelleştirme, bağlantı ve daha fazlasına odaklandığı yeni özelliklerle birlikte iOS 16’yı resmi olarak tanıttı. Şirket açıkladığına nazaran, iOS 16’nın bir dizi yeni özelleştirme seçenekleriyle sunduğu orijinal bir kilit ekranı getirdiklerini söylüyor. Detaylar için haberimize devam edelim.

iOS 16 özellikleri

Craig Federighi, iOS 16’nın “Nasıl göründüğünü ve sizin için nasıl çalıştığını büsbütün yine tasarlayan, şimdiye kadar kilit ekranında yapılan en büyük güncellemeyi” içerdiğini söylüyor. Kilit ekranına widget ekleyebilir, art plan fotoğrafınızla alan derinliğini ayarlayabilir ve artık çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıyeten iOS 16‘da bulunan yeni bir Duvar Kâğıdı Galerisi de var. Apple, iPhone’unuzun kilidini açarken bir sürü yeni duvar kâğıdı seçeneği ve yeni animasyonlar da ekledi.

iOS 16, bildirimlerin sunulma haline ait yeni değişiklikleri de içeriyor. Bilhassa, Apple’ın “Canlı Bildirimler” dediği şey için yeni özellikleri var. Geliştiriciler, yeni bir Canlı Bildirimler API’si ile bu özelliği alacaklar.

iOS 16’daki Yeni İletiler özellikleri

Apple, Bildirilerle ilgili en yaygın üç şikâyeti de bu sürümde ele aldı. Yeni özellikler esas şunları içeriyor:

 • Bildirileri düzenle
 • “Göndermeyi Geri Al”
 • Okunmamış olarak işaretle

iOS 16, Bildiriler ile yeni entegrasyon ve geliştiricilerin benimseyebileceği yeni bir API dahil olmak üzere Shared With You‘nun kullanılabilirliğini genişletiyor. “Büsbütün yeni bir aygıt üzerinde Dikte sistemi” ile Dikte sistemine gelen değişiklikler de var. Yeni dikte sistemi, bildiri oluşturmak için yazma ve dikte kullanma ortasında kolay kolay geçiş yapmanızı sağlar.

Üçüncü taraf uygulamaların Siri ile entegre olma yeteneğini geliştirmek için Apple, App Intents API‘sini piyasaya sürüyor. Bu, uygulamaların ek bir çalışma olmadan Siri ile entegre olmasına imkan tanımakta. iOS 16 ile tanınan Canlı Metin özelliği de birinci kere görüntülere genişliyor. Bu, görüntülerdeki metinleri seçmenizi sağlıyor. Ayrıyeten, geliştiricilerin Canlı Metin özelliklerinden yararlanmasına imkan tanıyan yeni bir Canlı Metin API’si de bulunmaktadır.

Bir imgenin konusunu basitçe seçmenize, art planı kaldırmanıza ve diğer bir uygulamaya kopyalamanıza imkan tanıyan yeni bir makine tahsili özelliği de ekleniyor.

iOS 16 özellikleri: Cüzdan uygulaması

iOS 16, Cüzdan uygulamasına da yeni özellikler getiriyor. Cüzdanda Dijital Kimlikleri destekleyen eyaletlerde, kullanıcılar yaşlarını doğrulamak için doğum günlerini uygulamalarla inançlı bir formda paylaşabilecekler.

Apple Hisse Later artık resmi oluyor. Apple Hisse Later, müşterilerin rastgele bir Apple Hisse satın alımını mağazalarda yahut çevrimiçi olarak faizsiz altı haftalık ödemeye bölmelerine imkan tanıyan yeni bir finansman özelliğidir. Ödemeler, Cüzdan uygulaması aracılığıyla yönetilir.

iOS 16 ile Apple Haritalar yükseltmeleri

Apple, Apple Haritalar için üstgeçit özelliğini daha da genişletiyor ve haritacılık yeteneklerini yeni kentlere taşıyor. Tekrar tasarlanan Haritalar aşağıdaki kentlere geliyor:

 • Atlanta
 • Chicago
 • Las Vegas
 • Londra
 • Los Angeles
 • Melbourne
 • Miami
 • Montreal
 • New York
 • Philadelphia
 • San Diego
 • San Francisco
 • Seattle
 • Sidney
 • Toronto
 • Vancouver
 • Washington DC

Çok duraklı yönlendirme, birinci sefer Apple Haritalar’a geliyor. Apple, kullanıcıların 15 durağa kadar evvelce plan yapabileceğini söylüyor. Sürüş sırasında bir rotaya ek duraklar eklemek için Siri’yi de kullanabilirsiniz. Apple Haritalar’daki yeni Toplu Taşıma özellikleri, kullanıcıların Apple Hisse ile fiyatlandırma ve entegrasyon hakkında belli bilgilerle toplu taşıma rotaları planlamalarına imkan tanımakta.

Spor Aktiviteleri

Apple News’e yeni spor özellikleri geliyor. ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya’daki kullanıcılar artık Apple News’de widget’lar ve anında iletme bildirimleri dahil olmak üzere spor bilgilerini bulabilecekler. Apple News+, mahallî haber yayınlarıyla iştirakler sayesinde birinci sınıf spor haberlerini kullanıcılara sunacak.

iOS 16 daha fazla bilhassa geliyor

Bir çocuğun hangi içeriğe erişebileceği üzerinde daha detaylı denetim için yeni Aile Paylaşımı özellikleri geliyor. Muhakkak bir Aile Paylaşımı üyesi için yeni bir aygıt kurmaya yönelik yeni özellikler de var. iCloud Paylaşılan Aile Fotoğraf Kitaplığı, makul iCloud Fotoğraflarını aile üyeleriyle paylaşmayı da mümkün kılacak.

Ferdî güvenlik

iOS 16, bilhassa berbata kullanım hedefli bir durumda, kullanıcıların diğer bir kullanıcıyla paylaşımı süratli bir biçimde devre dışı bırakmasına imkan tanıyan yeni bir Şahsî Güvenlik özelliğini getiriyor.

Bu özellik ayrıyeten pozisyon, hesap bilgileri, iletiler ve daha fazlası dahil olmak üzere belli bilgileri kiminle paylaştığınızı yönetmeyi de kolaylaştırır.

iOS 16’da Home uygulaması yükseltmeleri

iOS 16 ayrıyeten, yaklaşan Matter standardına özel olarak odaklanarak Home uygulamasına yeni özellikler getiriyor. Matter standardı, yeni akıllı konut aksesuarları için “temel teknolojiyi sağlar” ve Apple, HomeKit’e takviye uygulamaktadır.

iOS 16 ayrıyeten yeni bir dizayna, yeni kategorilere ve çok daha fazlasına sahip orijinal bir Home uygulaması içeriyor. Artık tüm odalarınızı tek bir sayfada, yeni kategori seçeneklerini, birden fazla kamera için daha uygun dayanağı ve daha fazlasını görmek mümkün olacak. Klasik Home uygulaması döşemeleri de yine tasarlandı, böylelikle daha kıymetli döşemeler daha büyük ve daha az değerli olanlar ise daha küçük görünecek.

iOS 16’da CarPlay

iOS 16 ile Apple, tüm farklı araç bilgi-eğlence sistemlerinde kullanılabilen “CarPlay tecrübesini yine deneyimleme” için tasarlanan CarPlay’de büyük değişiklikler getirecek. Buna, arabanın kendisiyle çok çeşitli yeni özellikler ve entegrasyonlar dahil oluyor.

CarPlay artık aracınızdan klima, gösterge paneli ve daha fazlası dahil olmak üzere ek bilgilere erişebilecek. Klimayı CarPlay ile ayarlayabilir, otomobilinizin radyosunu denetim edebilir ve artık çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Apple Haritalar, gösterge panelinde de görüntülenebilecek.

Apple, yeni CarPlay yükseltmelerinin “Gelecek yılın sonundan” itibaren yeni otomobillerde kullanılabileceğini açıkladı.

Başka tanıtılan özellikler ise şu biçimde;

 • Şahsileştirilmiş Uzamsal Ses
 • iPhone’da Süratli Not
 • Yeni Memoji özelleştirmesi

Apple yeni iOS 16 ile birlikte birçok yeniliği kullanıcılarına sunması bekleniyor. Biraz öz tenkit yapacak olursak bu özelliklerin birçoğunun rakibi olan Google Android cihanında olması biraz düşündürücü bir durum. Yeni iOS 16 hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.