Apple, Güncellenmemiş Uygulamaları App Store’dan Kaldırıyor

0 2

Geçtiğimiz yıllarda Apple, artık güncelleme almayan, ‘terk edilmiş’ uygulamaları App Store’dan kaldırmaya başlayacağını söylemiş ve geliştiricilerin, kaldırılmadan evvel uygulamalarını güncellemeleri için 30 günü olacağı konusunda uyarmıştı. Şimdiyse App Store’da uygulaması bulunan geliştiriciler bir sefer daha tıpkı tehditle karşı karşıya üzere duruyor.

Görünen o ki Apple, App Store’da yer alan ve uzun bir müddettir rastgele bir güncelleme almamış olan uygulamaları kaldırmayı planlıyor. Olayı, bahse dair Apple’dan “Uygulama Uygunlaştırma Uyarısı” başlıklı bir posta alan uygulama geliştiricileri aktarıyor.

Güncelleme gerektirmeyen ‘tamamlanmış’ oyunlar ve uygulamalar da kaldırılacak

Apple, “ciddi bir müddettir güncellenmemiş” uygulamaları App Store’dan kaldıracağı konusunda geliştiricileri uyarıyor. Ve geliştiricilerin uygulamalarını güncellemeleri için önlerinde bir ayları var üzere gözüküyor. Buna nazaran gönderilen e-postada teknoloji devi, “30 gün içinde inceleme için bir güncelleme göndererek bu uygulamayı yeni kullanıcıların keşfetmesi ve App Store’dan indirmesi için hazır tutabilirsiniz.” diyor ve “30 gün içinde rastgele bir güncelleme yapılmazsa, uygulama satıştan kaldırılacaktır.” diye de ekliyor. Öte yandan güncelleme tarihi geçmiş uygulamalar App Store’dan kaldırılırken, kullanıcıların bu uygulamalardan daha evvel indirmiş olduklarının aygıtlarında kalmaya devam edeceği bildiriliyor.

Bu durum olağan ki en çok uygulama geliştiricilerini etkiliyor. Protopop Games geliştiricisi Robert Kabwe üzere bir dizi uygulama üreticisi, değişiklikle ilgili tasalarını lisana getiriyor. Buna nazaran Kabwe, Apple’ın tam fonksiyonlu oyunu Motivoto’yu Mart 2019’dan beri güncellenmediği için kaldırmakla tehdit ettiğini söylüyor.

FlickType Apple Watch klavyesinin geliştiricisi Kosta Eleftheriou ise uygulamasının iki yıldır güncellenmeyen, görme engelliler için özel olarak yapılmış bir sürümünün Apple tarafından kaldırıldığını söylüyor. Fakat Eleftheriou, bir vakitler üstün tanınan olan Pocket God isimli uygulamasının, son güncellemesini 2015’te almasına karşın hala App Store’da bulunduğuna dikkat çekiyor.

Bunun dışında pek çok geliştirici de rastgele bir güncelleme gerektirmediği için güncellenmemiş oyun ve uygulamalarının, güncelleme yapmaya vakitleri olmadan App Store’dan kaldırıldığını belirtiyor. Bahse ait attığı bir tweet’te bir geliştirici, “Oyunlar tamamlanmış objeler olarak var olabilir! Bu fiyatsız projeler, güncellemeler yahut canlı hizmet modeli için uygun değildir, yıllar evvel bitmiş sanat yapıtlarıdır. biçiminde kaydediyor.

Mevcut yönergelere uymayan uygulamalar kaldırılıyor

Şirketin App Store İyileştirmeleri sayfasında ise “Artık amaçlandığı üzere çalışmayan, mevcut inceleme yönergelerine uymayan yahut eski olan uygulamaları kaldırmak, uygulamaları kıymetlendirmek için devam eden bir süreç uyguluyoruz” tabirlerine yer veriliyor. Sayfada rastgele bir tarih belirteci olmadığı için Apple’ın bu gönderiyi ne vakit yayımladığı yahut son olarak ne vakit güncellediğine dair rastgele bir şey bilinmiyor.

Bununla birlikte, Apple’ın bu kuralı yıllardır uygulayıp uygulamadığı da aşikâr değil, Ayrıyeten şirket, bir uygulamanın ‘modası geçmiş’ olduğuna nasıl karar verdiğini de belirtmiyor. Yani karar, uygulamanın en son güncellenmesinden bu yana geçen mühlete dayalı olabileceği üzere, uygulamanın iOS’un en son sürümüyle uyumluluğuyla da alakalı olabilir.

Öte yandan Apple’ın bu siyasetini eleştirenler, eski görüntü oyunlarının konsollarda oynanabilir kalması üzere, taşınabilir uygulamaların yaşları ne olursa olsun kullanılabilir kalması gerektiğini savunuyor. Bir kısım ise siyasetin geliştiriciler için gereksiz yere zorluk çıkardığını belirterek şirketi bağımsız oyunlara tam olarak hürmet duymamakla suçluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.