Apple, Google ve Microsoft büyük bir yarışa girdi! Peki kazanan kim olacak?

0 6

Apple, Google ve Microsoft, FIDO Alliance ve World Wide Web Consortium’un parolasız oturum açma standardı takviyesini genişlettirebilmek için bir ortaya geliyor.

Bu gerçekleşirse platformdan bağımsız olarak yakındaki bir aygıtta bir uygulamada yahut web sitesinde oturum açmak için bir telefon yahut tablette FIDO kimlik doğrulamasının kullanılması kâfi olacak. Misal biçimde, muhakkak bir aygıttaki her hesap, üstelik her yeni donanımda eklemek zorunda kalmadan, FIDO kimlik bilgilerine otomatik olarak erişebilecek.

Apple, Google ve Microsoft büyük bir yarışa girdi! Pekala kazanan kim olacak?

Uygulamanın maksadı, sırf belli evrelerde değil, tüm uygulamalar ve web siteleri için “uçtan uca” şifresiz oturum açmaya müsaade vermek. Her adımda oturum açmak için sırf biyometrik taramalar (yüzünüz yahut parmağınız gibi) yahut bir aygıt PIN’i kullanmanız gerekecek. Bu uygulamanın kullanıcıları bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcılarının parola paylaşma talebi ile bireyleri kandıran başarılı kimlik avı akınlarını önleyeceği umuluyor.

Apple, Google ve Microsoft, “gelecek yıl” boyunca platformlarında gelişmiş sıfır parola özelliklerini kullanıma sunmayı planlıyor. Bu özelliği görebilmek için, önümüzdeki günlerde gelebilecek değerli bir işletim sistemi güncellemesini beklemeniz gerekebilir. Tekrar de, parolaların bugün olduğundan çok daha az gerekli olacağı yarınlar beklemeye bedel olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.