Apple dünya devine meydan okudu! Daha iyisini yaparız!

0 76

Söylentinin kaynağı, blog müellifi Robert Scoble’ın önümüzdeki yıl Apple’dan beklediği duyuruları açıklayan bir mesaj dizisinin sonunda yer alan bir tweet’i.

TechRadar Pro ile yaptığı bir görüşmede Scoble, bilgilerin kısmen kaynaklarla yapılan görüşmelere ve kısmen de kesintiye dayandığını açıkladı. “Bu, tüm vakitlerin en değerli eser lansmanı” diye ekledi.

Apple dünya devine meydan okudu! Daha güzelini yaparız!

Scoble arama motorunun gelecek hafta WWDC’de değil, ocak ayında duyurulacağını söylüyor.

Apple Arama?

Arama pazarındaki rekabetin kıtlığı ve Google ile Apple ortasındaki tarihi rekabet, uzun vakittir insanları Cupertino devinin ayaklarını suya sokup sokmayacağını merak ettirmişti.

Alphabet çıkarlarının raporlanma biçimi nedeniyle Google Arama’nın pahasını belirlemek sıkıntı olsa da, 2021 için toplam 210 milyar ABD doları olan reklam gelirinin en büyük kısmını aramanın oluşturduğunu biliyoruz.

Scoble’ın bilgilerinin gerçek olduğu kanıtlanırsa, Apple da bu pazarda yerini almaya karar vermiş görünüyor. Ancak neden artık?

Mümkün bir açıklama, firmanın iOS ve Safari suram tabanının Google’ın tahtına gerçek bir meydan okumayı destekleyecek kadar kritik bir kitleye ulaştığına inanması olabilir.

Apple, Google’la yaptığı ve varsayılan Safari arama motoru olarak pozisyonunu garanti eden mutabakattan (potansiyel olarak yılda 20 milyar doları aşan) yıllarca kar etti. Yakın tarihli bir toplu dava evrakına nazaran, bu düzenlemenin kuralları Apple’ın bağımsız bir arama eseri başlatmasını da yasaklıyor. Fakat varsayımsal olarak, Apple Google ile muahedeyi bozar ve pazara bir alternatif getirirse, milyarlarca Safari kullanıcısıyla sağlam bir temele sahip olacaktır. Fakat, geniş erişimin muvaffakiyetin garantisi olduğunu varsaymak yanlış olur. Örneğin Microsoft, dünyanın en büyük işletim sistemine başkanlık etmesine karşın, tarayıcılarda ve aramada değerli ilerlemeler sağlamayı başaramadı.

Apple’ın Google ile olan muahedesini istekli olarak feshedebilmesi için, şirketin reklam gelirlerindeki yararların kaybedilen milyarlarca doları telafi edeceğinden gereğince emin olması gerekeceği kesin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.