Apple Çeviri’ye ‘Türkçe’ Geliyor…

0 4

Kendi çeviri hizmetini 2020 yılının haziran ayında anca tanıtan ve kullanıma sunan Apple, bugüne kadar yalnızca hudutlu sayıda lisan takviyesine sahipti. Uygulamanın takviye vermediği lisanlardan birisi de ne yazık ki Türkçe idi. Şirket, geçtiğimiz günlerde düzenlenen WWDC 2022 etkinliğinde ise nihayet beklenen haberi paylaşmıştı.

Apple, aktiflikte Apple Çeviri uygulamasına Tayca, Vietnamca, Polonyaca, Endonezyaca, Flemenkçe ve Türkçe lisan dayanağının geleceğini duyurmuştu. Bu lisan dayanakları işletim sistemlerinin beta sürümlerinde görülmese de yeni lisanlar, yavaş yavaş tüm kullanıcılar için bugünden itibaren yayınlanmaya başladı.

Şimdilik yalnızca beta kullanıcıları için:

Apple Çeviri, bugün prestijiyle Türkçe ile birlikte üstteki lisanların takviyesini bünyesine ekledi. iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura işletim sistemleriyle birlikte kullanıma sunulacak olan lisanlar, beta kullanıcıları için kullanıma açıldı. Apple Çeviri’nin en büyük rakibi Google Çeviri’ye nazaran ne oranda doğruluk göstereceğini ise vakitle göreceğiz.

Türkçe lisan takviyesine yer veren iOS 16 işletim sisteminin yayınlanacağı tarih henüz açıklanmadı. Ama işletim sisteminin her vakit olduğu üzere bu yılın sonlarına yanlışsız yayınlanması bekleniyor. İşletim sisteminin herkese açık beta sürümünün ise Temmuz 2022’de yayınlanacağı belirtiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.