Apple, Alternatif Ödeme Yöntemlerine İzin Verecek

0 5

Yakın vakitte Epic Games ile alternatif ödeme usulleri konusunda büyük bir savaşa giren Apple, bu savaştan mağlup bir halde ayrılmıştı. Lakin Apple aygıtlarında uygulamalarda üçüncü taraf ödeme usullerinin kullanılması konusu birçok ülkede de tartışma konusuydu.

İşte bu ülkelerden birisi olan Güney Kore’de Apple, yürürlüğe giren yeni bir yasanın akabinde mevcut siyasetinde bir değişikliğe imza attı. Bugün yazılı bir açıklama paylaşan Apple, artık uygulamalarında üçüncü taraf ödeme tekniklerine müsaade vereceğini paylaştı. Olağan bu yeni karar, şimdilik Güney Kore’deki App Store için geçerli olacak ve ödeme usullerinin Apple tarafından onaylanmış olması gerekecek. Tekrar de şirketin bu siyasetinde birinci kere taviz vermiş olması, yeni bir global siyasetin başlangıcı olabilir.

Apple’ın kararı, geliştiricileri büsbütün kurtarmayacak:

Öte yandan Apple’ın üçüncü taraf ödeme formüllerini kabul edecek olması, geliştiricilerin %30’luk kuruldan büsbütün kurtulmasını sağlamayacak. Geliştiriciler, Apple’a tüm ödemelerden %26’lık komisyon vermekle yükümlü olacak. Apple, geliştiricilerden her ay satış raporu alacak ve ona nazaran kurul talep edecek.

Bununla birlikte alternatif ödeme sistemleri, uygulamalarda Apple’ın kendi ödeme sistemiyle birlikte aynı anda var olamayacak. Yani geliştiriciler, ya Apple’ın ödeme usulünü ya da alternatif ödeme sistemlerini tercih etmek zorunda olacak. Yani Apple’ın yeni kararı, geliştiricileri rahatlatmakta pek de rol oynamayacak.

Güney Kore tarafından yürürlüğe sokulan ‘Telekomünikasyon Ticaret Yasası’, geçtiğimiz yıl kabul edilmişti. Lakin yasaya hem Apple hem de Google karşı çıkmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.