Android kullanıcıları dikkat! Bu virüs size binlerce TL’ye mal olabilir!

0 3

Teknolojinin süratli bir halde gelişmesinin ve artık gündelik hayatımızın çabucak her alanında kendisine bir yer bulmasının hem güzel hem de makûs sonuçları olabiliyor. Bu kadar teknoloji odaklı yaşamanın elbet çok fazla uygun sonucu var olsa da, bunun yanında başta siber korsanlık olmak üzere kullanıcıları etkileyen çok olumsuz tarafları da yok değil.

Microsoft 365 Defender Team tarafından yapılan bir açıklama, bu berbat istikametlerden birini yani berbat gayeli yazılımları bir sefer daha hatırlamamıza neden oldu. Ünlü siber güvenlik grubu tarafından Android kullanıcılarını uyarmak için yapılan açıklamalarda, son vakitlerde kullanıcıları fiyatlı platformlara habersiz bir biçimde üye yapmak suretiyle akıllı telefon kullanıcılarının faturalarının, siber korsanların ise ceplerinin şişmesine neden olan virüs çeşitlerinin revaçta olduğu belirtildi.

Buna nazaran bilhassa taşınabilir bilgi eşliğinde çalışan bu ziyanlı yazılımlar, akıllı telefon kullanıcılarının fark etmedikleri bir anda çizgi sahibini fiyatlı uygulamalara abone yapıyorlar. Tabi akıllı telefon kullanıcıları durumu fark ettiklerinde iş işten geçmiyor oluyor ve artık isimlerine tanımlanan faturaların ödenmesi mecburî bir hal alıyor.

Yine de taşınabilir bilgi dayanaklı bu korsanlığın yapılabilmesi için gerekli olan protokolün devreye girebilmesi, Google tarafından epey büyük kısıtlamalara tabi. Bu nedenle Google Play üzerinde yer alan uygulamalar vasıtasıyla bu çeşit bir berbat maksatlı yazılıma maruz kalınması ihtimali son derece düşük. Lakin uygulamalarını farklı sebeplerle Google Play dışındaki üçüncü parti platformlardan edinen kullanıcıların, bu sıralar biraz daha dikkatli davranmalarında büyük yarar olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.