Anakart üreticisinden bir garip hata! [Duyunca inanamayacaksınız!]

0 0

Reddit’deki bir kullanıcı, ünlü bir firmaya ilişkin anakartın bellek yuvalarının üst kısımlarına yapıştırılmış etiket olan bir Asrock X670E Steel Legend’in fotoğraflarını paylaştı. Yorumlarda Asrock’un anakartlarını gönderirken DIMM soketlerine ziyan veren bir çıkartma ile gönderdiğini fark ettiler.

Çıkartma (aşağıda gösterilmiş) heyetim kılavuzu niyetinde kimi bilgiler içeriyor. Belleğin nereye kurulacağını söyleyen birtakım tablolar, bir CMOS sıfırlamasından sonraki birinci önyüklemenin biraz vakit alabileceğine dair bir ihtar notu ve farklı bellek kapasiteleriyle bağlı önyükleme müddetlerini gösteren öteki bir tablo bilgisi bulunuyor. (-400 saniyeye yahut altı buçuk dakikaya kadar dört adet 32GB RAM vb)

Etiket anakarta ziyan veriyor

Konuyla ilgili başlıkta, Redditor PalmMallMars, çıkartmanın, uzun önyükleme müddetleri nedeniyle yanılgılı olduğunu düşünerek, kullanıcıların anakartı değiştirmek için mağazaya geri götürmelerini engellemek için yapıştırıldığını öne sürdü. Bunun haricinde kullanıcılar, DIMM yuvasında kalıntı bırakmadan çıkartmayı çıkaramadıkları için de kartlarını değiştiriyorlar.

Geçen hafta, kartlara (masthead) dağılan çıkartmanın birinci fotoğrafları, çıkartma direkt DIMM yuvalarına yapıştığı için AMD ve başka donanım alt dizinlerine ziyan vermişti. Yırtıldıklarında, bellek çubukları ve anakart ortasındaki arabirimi kısmen engelleyen kalıntı bırakabiliyorlar.

İyi haber, bu sorunun küçük olması. Asrock, geçen ay AMD‘nin yardımıyla uzun önyükleme mühleti sıkıntısını çözdüğünü ve montaj çizgisine güncellenmiş bir BIOS sürümü dağıttığını duyurdu.

Çıkartmanız varsa ve kartınızı değiştirmek istemiyorsanız yahut gönderemiyorsanız, çıkartma kalıntısını kendiniz de çıkartabilirsiniz. Çıkartma hala anakarttaysa, evvel bir saç kurutma makinesiyle ısıtın, akabinde kredi kartı üzere plastik bir şeyle soymaya çalışabilirsiniz.

Bununla birlikte, Asrock anakartta sorun olduğunda değiştireceğini de açıkladı. Şayet etiketle ilgili bir sorun yaşarsanız değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.