AMD’den Ses Netliğini Arşa Çıkaran Teknoloji

0 8

Günümüzde artık her oyunda sesli bağlantı kuruyoruz. Birtakım oyunlar direkt oyun içinde sesli irtibatı mümkün kılan özelliklere bile sahip. Haliyle sesin daha kompakt ve daha berrak olması oyuncuların tecrübelerinin kıymetli bir kesimi haline geliyor. AMD ve NVIDIA da bu durumun farkında.

AMD, ekran kartlarının gücünü de kullanan AMD Noise Suppression teknolojisini tanıttı. Bu özellik sayesinde oyunlarda sesiniz karşı tarafa çok daha net gidecek. Ayrıyeten bu teknoloji sırf oyunlarda değil, çabucak her alanda kullanılabilecek.

Arkaplan seslerine son

AMD Noise Suppression teknolojisi, faal hale getirildiğinde arkaplan seslerini etkisiz hale getiriyor. Yani diyelim ki bulunduğunuz ortamda klima çalışıyor ya da kulaklık yerine hoparlör kullanıyorsunuz. Klimadan ve hoparlörden gelen sesler, yapay zeka yardımıyla filtreleniyor. Böylelikle sesiniz çok daha net formda karşıya ulaştırılabiliyor.

Yeni sistem NVIDIA RTX Voice özelliğine rakip olarak görülüyor. Genelde oyuncuların kullandığı Ryzen 5000+ CPU yahut Radeon RX 6000+ GPU ile bağlantılı olsa da, bu özellik yalnızca oyun içi bağlantı ile hudutlu değil. Zoom, Teams, Discord üzere platformlarda da bu ses netleştirme özelliği kullanılabiliyor.

Ayrıca Adrenalin 22.7.1 güncellemesi ile birlikte AMD, OpenGL şoförlerini de geliştirdi. AMD’ye nazaran Minecraft üzere oyunlarda birtakım RX 6000 kartların performansı yüzde 90 artış gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.