Amazon’da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir!

0 2

Amazon önderleri, şirketin bir sonraki hissedar toplantısında rahatsız edici bir an yaşayabilir. Daniel Olayiwola, şirketin 25 Mayıs’taki yıllık genel toplantısında bir karar sunan birinci Amazon depo çalışanı olacak. San Antonio merkezli çalışanın önerisi, Amazon’un hem işçi nezaretini hem de üretkenlik kotalarını sonlandırmasını istiyor. Olayiwola, uygulamaların emekçileri “güvenliğe nazaran sürate öncelik vermeye” zorladığını ve bunu düzeltmek üzere çok az manalı değişiklik yapıldığını bildiriliyor.

İşçi, Amazon‘un yaralanma oranlarının, bilhassa otomatik tesislerde ve ağır periyotlarda, ulusal ortalamaların “çok üzerinde” olduğunu gösteren OSHA datalarına işaret ediyor. Bunu, çalışanların istasyon araçlarından uzakta geçirdikleri süreyi izleyen “Boş Vakit Görevi” üzere siyasetlere bağlıyor. Bildirildiğine nazaran, nezaret ve kota kombinasyonu, çalışanlara mola yahut inançlı ve sürdürülebilir bir çalışma temposu için çok az alan bırakıyor.

Amazon’da artık hiçbir şey eskisi üzere olmayabilir!

Amazon, depo çalışanı üzerindeki yükü azaltmak için daha uzun bir müddet boyunca Boş Vakit Misyonunun ortalamasını almak üzere birtakım açılardan yaklaşımını yumuşattığını sav ediyor. Kurucu ve eski CEO Jeff Bezos, Amazon’u “çalışmak için en inançlı yer” olmaya zorlamıştı. Lakin Amazon, üretkenliği hala çok yakından takip ediyor ve son vakitlerde personelleri kapasitelerinin üzerinde çalışmaya zorluyor. Örneğin geçen yıl ölümcül bir kasırga sırasında çöken Illinois deposundaki çalışanlar ve müteahhitlere, çok tehlikeye karşın çalışmaya devam etmeleri için baskı yapıldığı bildiriliyor.

Olayiwola, Amazon’un siyasetlerinde büyük bir değişiklik talep edecek. Teklif kabul edilmese dahi, Amazon ile daha uygun çalışma şartları talep eden sıradan bir evrak ortasındaki artan tansiyonun altını çizmesi açısından değerli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.