Amazon, Alexa.com’u Bugün Kapatıyor

0 2

Dünyanın en büyük şirketleri ortasında bulunan e-ticaret devi Amazon, bir alışveriş sitesinden çok daha fazla hizmeti bünyesinde bulunduruyor. Birçok alanda faaliyet gösteren ABD merkezli şirketin en ünlü hizmetlerinden birisi de Alexa’ydı. Alexa.com, internet sitelerinin trafikleri, sitelerin küresel sıralaması, anahtar söz tahlili, sitelerde harcanan vakit üzere birçok hususta kullanıcılarına bilgi sunuyordu.

Lakin bizim de sizlere aktardığımız üzere, 25 yıl evvel kurulan Alexa’nın geçtiğimiz aylarda emekliye ayrılacağı söz edilmişti. Bu açıklamalarda internet kullanıcılarına kıymetli hizmetler sunan hizmetin 2022 yılının mayıs ayında kapatılacağı belirtilmişti. Artık ise o gün geldi çattı. 20 yıldır internet siteleri hakkında bilgiler sunan Alexa, bugün; yani 1 Mayıs’ta kapatılıyor.

Alexa.com, bugünden itibaren kapatılıyor

Alexa’nın bugünden itibaren hizmetlerini durduracağını belirten Amazon, yaptığı açıklamalarda, “25 yıl evvel Alexa Internet’i kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, bu kitleye erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olmak için 20 yıl çalıştıktan sonra 1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u kullanımdan kaldırma konusunda epey güç bir karara vardık. Rekabet tahlili, içerik araştırması, anahtar söz çalışmaları ve daha birçok şey için bizi kaynak edindiğiniz için çok teşekkür ederiz. Size hizmet vermekten gurur duyduk” tabirlerini kullandı.

Alanının öncülerinden olan Alexa, belirttiğimiz üzere internet siteleri hakkında kıymetli dataları kullanıcılarına sunuyordu. Bu bilgilerin bir kısmı fiyatsız, daha gelişmiş tahliller üzere hizmetler ise aylık bir fiyat karşılığında abone olan müşterilere sağlanıyordu. Kapanma kararının da popülerliğini kaybetmesinden kaynaklı olabileceği söyleniyordu.

Şirket, evvelki açıklamalarında 8 Aralık 2021’den itibaren yeni abonelikler sunmayı bıraktığını, 15 Aralık’tan itibaren ise API’lerin kullanımdan kaldırıldığını söz etmişti. Bunun yanı sıra, mevcut aboneliklerin 1 Mayıs 2022’ye; yani bugüne kadar faal kalacağı lakin bugünden sonra Alexa.com’a erişimin kesileceği aktarılmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.