Amazon, 10 Binden Fazla Facebook Grup Yöneticisine Dava Açtı

0 5

Bir eser satın almaya karar verirken eseri daha evvel satın alanların yorumları artık karar sürecimizi etkileyen bir numaralı faktör durumuna geldi. Natürel bunu bilen birtakım kişi ve kümeler da eserler hakkında aldatıcı/sahte yorumlar paylaşmaya başladı. Uzun müddettir devam eden bu durum hakkında e-ticaret devi Amazon, yeni bir harekete imza attı.

Amazon, Facebook’ta 10 binden fazla kümenin yöneticisine karşı dava açtı. Şirket, küme yöneticilerini, şahısları para yahut eser mükafatı karşılığında uydurma yorum yaptırmakla suçladı. Kelam konusu kümelerin Amazon’un ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Japonya sitelerinde faaliyet gösterdiği paylaşıldı.

Sahte yorumlar, bilhassa birtakım kategorilerde uzun vakittir görülüyor:

The Washington Post’un 2018 yılında yaptığı bir araştırma, düzmece yorumların bilhassa bluetooth kulaklık ve sıhhat desteği üzere kategorileri gerçek manada domine ettiğini ortaya koymuştu. Post, bu yorumların bilhassa Facebook’taki kümelerde yapılan örgütlenmeyle kurgulandığını paylaşmıştı.

Bu dava, Amazon’un uydurma yorumlara karşı açtığı birinci dava değil:

Amazon, kendi bünyesindeki uydurma yorumlara karşı uzun müddettir savaş veriyor. O denli ki şirketin uydurma yorum kümelerine karşı açtığı davaların birincisi 2015’e kadar uzanıyor. Şirket, bu davaların pek birçoklarından da zaferle ayrılmayı başardı ve kümelerin kapatılmasını sağladı. Ama natürel bu sonuçlar kümelerin büsbütün yok olmasını sağlamadı.

Amazon Prime Day indirim şenliği kapsamında avantajlı fiyatlardan faydalanmak için bu ilişkiye tıklayarak Amazon Prime üyesi olabilirsiniz. Üyeliğinizde Prime Görüntü ve Prime Gaming hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.