Akıllı telefon satışları dibi gördü

0 5

Teknoloji denildiğinde akla gelen birinci aygıt kuşkusuz akıllı telefondur. 7’den 70’e çabucak herkesin elinde yahut cebinde olan bu aygıtların satışları da haliyle öbür eserlerden çok daha yüksek ölçülerde gerçekleşiyor. Bununla birlikte bilhassa Rusya-Ukrayna zıtlaşmasının başladığı yıl başından itibaren bir düşüş eğilimi gösteren dal, tek aylık bir yükselişin akabinde tekrar tarafını aşağı çevirdi.

Ünlü araştırma ve tahlil şirketi Counterpoint Research tarafından yapılan araştırmalara nazaran Mayıs ayı itibariyle dünya genelinde akıllı telefon satışları 100 milyon adetin altına inerek 96 milyon adete kadar düştü.

Akıllı telefon satışları tabanı gördü

Satış adetinin nerelerden buralara geldiğini daha uygun anlatabilmek için örnek vermek gerekirse, tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 2016 yılının Aralık ayında bu sayı 150 milyonun üzerindeydi. Tekrar çok değil 2021 yılının Ocak ayında 130 milyon dolaylarında gerçekleşen satışların geçtiğimiz Mayıs ayında 96 milyona kadar gerilemesinde elbette ki global krizlerin tesiri büyük.

Otoritelere nazaran Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş, dünya genelinde artmakta olan enflasyon dataları, Çin’de bitmek bilmeyen kapanma önlemleri akıllı telefon satışlarının düşmesine neden olan esas etmenler.

Bununla birlikte bilhassa yıl sonuna gerçek bir artış herkesin ortak beklentisi. Bilhassa Eylül Ekim devrinde tanıtılacak ve sonrasında satışa sunulacak olan yeni iPhone modeli, dala tekrar bir toparlanma imkanı getirecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.