ABD’de Bir Hırsız, Apple AirTag Sayesinde Yakalandı

0 4

ABD’nin Portland bölgesindeki Ore’de Perşembe günü Northwest Broadway’in 100. bloğunda bir silahlı soygun meydana geldi. Polis tarafından Justin Johnston olarak tanımlanan adam, para için bir mağaza çalışanına silah doğrulttu ve kurbanın telefonunu ve cüzdanını aldı. ‘Ee, bize ne?’ diyebilirsiniz.

Lakin iş biraz enteresan. Polis, SW Third Avenue ve SW Pine Street bölgesine gitti ve güvenlik kamerası manzaralarında şüphelinin süit otele girip çıktığını gördü. Günün ilerleyen saatlerinde otel güvenliği, zanlının otele döndüğünü söyleyerek polise başvurdu. Kuşkulu, otelin yangın merdiveninden kaçtı lakin kaçmadan evvel rastgele bir otel odasından birkaç eşya daha çaldı. İşte işler burada enteresanlaştı.

Hırsızın yakalanması, Apple AirTag sayesinde gerçekleşti

Eşyaları çalınan otel konuğu, daha sonra polise birinin odasına girdiğini ve üzerinde Apple AirTag takılı bir sırt çantası da dahil olmak üzere odadan eşyalar aldığını bildirdi. Polis daha sonra şüpheliyi Kuzey Portland’a kadar takip etmek için bu Apple AirTag’i kullandı. Yani bir Apple aygıtı daha otoriteye kolaylık sağlamış oldu.

Johnson, ikinci derece soygun ve birinci derece hırsızlıkla suçlandı. 9 Mayıs tarihinde de Apple AirTag, Avustralya’da 7.000 dolar kıymetinde fotoğraf ekipmanının kurtarılmasına yardımcı olmuştu. Lakin Apple AirTag, her ne kadar kullanışlı olsa da yönetici otoritelerin pek güzeline gitmiyor çünkü beşerler istekleri dışında da takip edilebiliyor.

AirTag, evvelki olaylarla tartışmalara sebep olmuştu

AirTag, Apple kullanıcılarının geçen yıldan beri kayıp yahut çalınan eşyalarını takip etmelerine yardımcı oluyor. Lakin kimi beşerler izleme aygıtını makus emeller için de kullanabiliyor. Şubat ayında arabası AirTag tarafından takip edildiğinden şüphelenen bir bayan olay olmuştu. Polis otomobiline göz attığında nitekim de otomobilin tamponunda bir AirTag bulmuştu.

Sebep olabileceği potansiyel tehlike nedeniyle AirTag’lerin kullanımını sınırlayan kanunlar için teşebbüsler başladı bile. Ohio’da hem Demokratların hem de Cumhuriyetçilerin dayanağıyla milletvekilleri ortasında AirTag’lerin kısıtlanması için önemli bir lobi faaliyeti var. Siz ne düşünüyorsunuz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.