ABD Huawei’nin peşini hala bırakmadı

0 5

Cuma günü, Federal İrtibat Komitesi (FCC) Lideri Jessica Rosenworcel Kongre’ye, ajansın Huawei ve ZTE altyapılarını “kopturan ve değiştiren” taşıyıcılara geri ödeme yapmak için ek 3 milyar dolara muhtaçlığı olduğunu söyledi.

2020’de eski Lider Donald Trump, ABD telekomlarının ağlarındaki “şüpheli yabancı ağ ekipmanlarını” değiştirmesini zarurî kılan İnançlı ve Emniyetli Bağlantı Ağları Yasasını imzaladı. Tasarı ayrıyeten FCC’nin etkilenen taşıyıcıları tazmin etmek için bir program oluşturmasını gerektiriyordu. Tıpkı yıl ajans, telekomünikasyona siparişe uymanın 1.8 milyar dolardan fazlaya mal olacağını kestirim etti, lakin sonunda geri ödemeler için 1,9 milyar dolar ayırdı.

ABD Huawei’nin peşini hala bırakmadı

FCC, 2022’nin başında 181 müracaat aldıktan sonra, ABD’li taşıyıcıların tüm Huawei ve ZTE ekipmanlarını değiştirmek için toplu olarak 5,6 milyar dolar talep ettiğini söyledi. Cuma günü Rosenworcel, “tüm makul ve desteklenen maliyet tahminlerinin” finansmanının toplam 4,98 milyar dolara mal olacağını ve FCC’nin yıl başında aldığı taleplerin birçoklarında hak bulduğunu belirtti.

Rosenworcel, Senato Ticaret, Bilim ve Ulaştırma Komitesi’ne yazdığı bir mektupta, “Ek bir ödenek yoksa, Kurul Kongre’nin belirlediği önceliklendirme planını uygulayacaktır.” dedi. FCC’nin “önümüzdeki günlerde tahsisler verildiği için” geri ödemeleri işlemeye başlayacağını da kelamlarına ekledi. Kongre’den ek finansman olmadan, FCC’nin şirketlere maliyetlerinin yaklaşık %40’ını geri ödemeye yetecek kadarı var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.