8 saat mesai tarih olabilir! Bakan Bilgin’den şaşırtan açıklama

0 2

İş Sıhhati ve Genel Müdürlüğü tarafından bir otelde düzenlenen “Uzaktan Çalışmada İş Sıhhati ve Güvenliği Çerçevesi: Sağlıklı ve Üretken Uzaktan Çalışma” bahisli panele katılan Bakan Bilgin birtakım açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar ile şaşırtan Alım çalışma saatlerine de değindi.

Bilgin, “Saatler kolumuza 8-5 mesaisi düzenlemek için gelmiştir. Daha evvelce daha da berbattı. 10 saat” diyen Alım, 1 Mayıs’ın ortaya çıkışının altında da uzun mesai saatlerinin bulunduğunu söyledi.

8 saat mesai tarih olabilir! Bakan Alim’den şaşırtan açıklama

Bakan Alım mevzuyla ilgili olarak: “8 saati biz olağan olarak algılamaya başladık. Halbuki yeni teknolojiler, insanın emeğini ikame eden yeni bilgiler üretim sürecine girdikten sonra 8 saat mesai artık eski alışkanlığımızın bir modülü olarak duruyor diye düşünmemiz, eleştirmemiz lazım. Bugün birçok ülkede 8 saatin aşağıya çekilmesine dönük çalışmalar var. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bu mevzuda pilot bir uygulama başlatıldı. Bunlar yaygınlaşacak. Muhtemelen 25 yıl sonra 6 yahut daha az saat fiziki çalışma, onun dışında uzaktan çalışmanın da olduğu çalışma biçimleri devreye girecek. Bu kaçınılmaz. Teknoloji emeği ikame ettikçe, teknoloji üretim sürecinin yerle bağını kopardıkça bu değişmeler kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır” tabirlerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.