3D yazıcılarda basılmış “BioHome”: İnşaat sektörü değişiyor!

0 0

Maine Üniversitesi’nden araştırmacılar ABD’nin karşı karşıya olduğu konut kasvetini çözmek ismine büsbütün biyo bazlı materyallerden yapılmış 3D yazıcılar ile birinci 3D baskı evi ürettiler. Son yıllarda birçok kişi tarafından 3D baskılı konutlar üretmenin bir yolu bulunmaya çalışılıyor. Bugüne kadar birden fazla tahlil, beton yahut kil ve ahşap çerçeveleme üzere klasik inşaat usullerini içeriyordu lakin Maine Üniversitesi’nin Gelişmiş Yapılar ve Kompozit Merkezi (ASCC)’nin BioHome3D”si geçmişte bulunan metotlardan farklı.

Üretilen 600 metrekarelik prototipinde 3D baskılı yerler, duvarlar ve sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen ağaç lifleri ve biyolojik reçinelerden yapılmış bir çatı bulunuyor. Mesken büsbütün geri dönüştürülebilir ve montajı için şantiyede haftalar ve aylar süren inşaat müddeti gerektirmeyen bir yapıda. Merkez, dört modülü 3D olarak yazdırdıktan sonra yarım günde BioHome3D’yi kurdu ve daha sonra bir elektrikçinin yaklaşık iki saatte konuta elektrik tesisatını döşemesi ile kullanıma hazır hale geldi.

ASCC, BioHome3D‘nin uygun fiyatlı konutlar inşa etmek için gereken gereç ve personelliği azaltarak ABD’deki konut meşakkatinin giderilmesine yardımcı olabileceğini argüman ediyor. Tüm bunlara ek olarak teknolojinin mevcut inşaat bölümünün güzelleştirilmesinde de rol oynayacağı düşünülüyor. Betonun temel bileşeni olan çimento, çok büyük bir karbon ayak izine sahip. 2018 itibariyle, betonun global üretimi ile yaklaşık olarak yüzde 8‘lik sera gazı emisyonu oldu. Kullanılan bu yeni metot ile bina üretiminde beton muhtaçlığını azaltmak yahut büsbütün ortadan kaldırmak mümkün olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.